Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiryakileri bekleyen sinsi tehlike: KOAH

Adana Özel Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezaket Erdoğan, KOAH'ın yaklaşık 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içenlerde ortaya çıktığını söyledi

Giriş Tarihi: 25.7.2014
Adana Özel Ortadoğu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezaket Erdoğan, her türlü tütün ürünü içmenin KOAH'a neden olabileceğini söyledi. Dr. Nezaket Erdoğan, "KOAH yaklaşık olarak 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içme sonrasında ortaya çıkar. Eğer bir paketten daha fazla sayıda sigara içiliyorsa hastalığın ortaya çıkma zamanı daha da kısalır" şeklinde konuştu.

UZUN SÜREN

Hastalığın genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başladığını kaydeden Uzm. Dr. Nezaket Erdoğan, şöyle devam etti: "KOAH teşhisi alan kişilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerdir. Hastalık sinsi ilerlediğinden ve sigara bağımlıları öksürük, balgam çıkartma gibi şikayetleri önemsemedikleri için KOAH teşhisi konduğu zaman hastalar akciğer kapasitelerinin önemli kısmını kaybetmiş olurlar. İlk defa solunum problemiyle karşılaştıysanız veya 1 aydan daha uzun süre bir öksürüğünüz varsa mutlaka doktora gitmelisiniz."

EN BÜYÜK NEDENİ SİGARA İÇMEK
Ülkemizde 20 yaşın üstündeki kişilerin en az yarısının sigara bağımlısı olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Nezaket Erdoğan şunları söyledi: "Sigara dumanı ile nefes boruları ve hava keseciklerine zararlı gazlar ve maddeler dolar. Bu zararlı gazlar ve maddeler bronşların ve hava keseciklerinin yapısını bozmaya başlar. Bunun sonucunda bronşların hastalanmasıyla taşıyıcı bronşit, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanmasıyla amfizem ortaya çıkar. KOAH adı altında bu iki hastalık yer almaktadır. Sigara içimi ile hem bronşlarda tıkayıcı bronşit hem de amfizem gelişir. Akciğerde ortaya çıkan bu tıkanıklıklar ve bozulmalar sonucunda vücudun oksijensiz kalması ile pek çok rahatsızlıklar doğar."

ÇOK HIZLI İLERLİYOR
KOAH'ın ilerleyici bir hastalık olduğunu da ifade eden Dr. Erdoğan, "Günümüzde akciğerde oluşan bu yapısal ve işlevsel bozuklukların tedavisi belirli oranlarda mümkün olabilmektedir. Sigaranın bırakılması ve etkin bir KOAH tedavi süreci ile hastalığın seyri değiştirilebilir. Diğer yandan sigara bırakılmazsa hastalık çok hızlı ilerleyebilir. Bu nedenle KOAH tedavisinde sigarayı bırakmak çok önemlidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiryakileri bekleyen sinsi tehlike: KOAH
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN