Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağır hakarete tahrik indirimi uygulandı

Giriş Tarihi: 26.7.2014

Adana'da nişanlısını geneleve satmak istediğini iddia ettiği Vedat Tekin'i öldüren Hakan Zenginoğlu'nu müebbet hapisten haksız tahrik kurtardı

Adana'da birlikte yaşadığı R.K. adlı kadını geneleve satmak istediğini ileri sürdüğü Vedat Tekin'i (30) av tüfeği ile öldürdüğü ileri sürülen Hakan Zenginoğlu (26) " Kasten öldürme " suçundan önce müebbet hapse mahkum oldu. Mahkeme, ölenin küfür etmesini ve 'Nişanlını geneleve satarım' şeklindeki sözlerini tahrik saydı. Sanığın iyi halini de göz önünde bulunduran mahkeme cezayı 14 yıl 2 aya indirdi.

"ÇOK KIZDIM"
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk ifadesini tekrarlayan Hakan Zenginoğlu, "Vedat'ın, birlikte yaşadığım kadını geneleve satmak istediğini söylemiş. Bunu arkadaşım Reşit'ten öğrendim. Vedat, 'İkinizin de canını yakacağım' diye tehdit ve küfür etmişti. Satış işini bana söylediği için sonra da Reşit'i dövmüştü. Çok kızdım. Av tüfeği ile evinin önüne doğru gittim. Önüme tüfekle çıktı. Yere ateş ettim. Kaçarken de havaya ateş ettim. Nasıl öldüğünü anlayamadım. Pişmanım."dedi.

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ
Ölenin kardeşi Yakup Tekin ilk duruşmada sanığın yalan söylediğini belirtmiş, "Vedat'ın elinde silah yoktu. Cezalandırılsın"demişti. Tanık Reşit C.'de, ölen ve kardeşinden dayak yediğini söylemişti. Mahkeme, ölenin, sanığa karşı söylediği küfür ve 'Nişanlını geneleve satacağım" lafını haksız tahrik saydı. Hakan Zenginoğlu'nun iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme, cezayı 14 yıl 2 aya indirdi.

RESTLEŞTİLER

Cinayet, 28 Temmuz günü sahurda vaktinde Çukurova ilçesi, 100. Yıl Mahallesi'nde işlendi. İddianameye göre Hakan Zenginoğlu birlikte yaşadığı R.K. adlı kadını geneleve satmak istediğini ileri sürdüğü Vedat Tekin ile telefonda tartıştı. İddianameye göre Vedat Tekin, şüpheli Zenginoğlu'na telefonda ağır küfür etti ve taraflar restleşti.

DAVA AÇILDI

Telefonda kendisine küfür edilmesine sinirlenen şüpheli, evden aldığı av tüfeği ile ölen Vedat Tekin'in bulunduğu adrese gitti. Şüpheli, bahçe kapısına doğru gelen Vedat Tekin'e ateş açtı. Ağır yaralanan talihsiz adam kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olaydan sonra tutuklanan sanık tahrik edildiğini ileri sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağır hakarete tahrik indirimi uygulandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN