Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahilde inşaatlara izin verilmeyecek

Giriş Tarihi: 27.7.2014

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, beton yığınına dönen sahillerin kurtarılması için projeler geliştirdiklerini belirterek, "Bundan böyle çok katlı yapılaşmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yanlış politikalar yüzünden sahillerin çok katlı yapıların esaretinden kurtulamadığını, vatandaşla deniz arasında beton duvar gibi engel olduğunu belirterek, "Şimdiye kadar olan olmuş. Bu saatten sonra bu yapıları yıkmaya ne bizim, ne de devletin gücü yeter. Ancak bundan sonra sahillerimizde çok katlı devasa yapılara kesinlikle izin vermeyeceğiz. İnşaatı devam edenlerle ilgili bir sorun yok ama yenisini asla yaptırmayacağız" dedi.

BETON BLOKLARA SON

Gazetemize nezaket ziyaretinde bulunarak Bölge Koordinatörü Ersin Ramoğlu ve Haber Müdürü Temel Eren ile görüşen Burhanettin Kocamaz, Mersin sahillerinde 1980'lerden itibaren yapılan özellikle 'ikinci konut' niteliğindeki yüksek binaların turizme ağır darbe söyledi. "Yeni yapılaşmanın kesinlikle önüne geçeceğiz" diyen Kocamaz, "Bu kararımızdan dönmemiz mümkün değil. Zararın neresinden dönseniz o kardır. Artık halkla deniz arasında beton bloklar olmayacak" diye konuştu.

İKİNCİ KONUT SIKINTISI
Kocamaz şöyle konuştu: "Antalya turizmde başını alıp giderken, 1980'li yıllardan başlayan hatayla Mersin sahilleri gökdelenlerle dolduruldu. Denizle insanlar arasında sur oluştu. Denizi göremez oldu insanlar. Bu çok büyük bir yanlış. Bunun tedavisi de düzeltilmesi de çok zor. Bunu devlet bile düzeltemez. İkinci konutlarla perişan edildi sahiller. Zararın neresinden dönülse kardır diye, bundan sonra bu sahile bina izni vermeyeceğiz. Özellikle gökdelen tipi inşaat izni kesinlikle vermeyeceğiz. Ama turizme yönelik tesisler yapılacağı zaman önünü açacağız."

RESTORASYONLAR HIZLANMALI
Son dönemde Mersin turizminin bazı yatırımları çekmeye başladığını, bir işadamının Anamur'da 110 dönümlük bir otelin hazırlığını sürdürdüğünü, Büyükeceli'de de 650 yataklı bir otelin kısa süre önce açıldığını kaydeden Başkan Kocamaz, öte yandan il genelinde sektörle ilgili yapılacak çok iş olduğunu vurguladı. Kocamaz, "Öncelikle tarihi değerlerin tamamının ele alınıp restorasyonlarının hızlandırılması gerekiyor. Mersin'de insanlar, misafirleri geldiğinde götürecekleri yerleri olmadığı için Tarsus'a götürüyorlar. Ama şimdi bizim hedefimiz 10-15 dakika içinde ulaşabileceğimiz yerlerde misafirleri götürüp gezdirebilecek yerler oluşturmak" dedi.

YAPILAR İÇİN KUDEB KURULU
Hangi medeniyetin kalıntısı olursa olsun Mersin'deki eserlerin Mersin'in değeri olduğunu vurgulayan Başkan Burhanettin Kocamaz, bunları ayağa kaldırmak gerektiğini söyledi. Kocamaz, "Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) kurduk. Bu büro, tarihi yerlerin korunması, tadilatı ve restorasyonuyla ilgili çalışıyor" diye konuştu. Kocamaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Mersin'deki tarihi değerlerin turizme kazandırılması için çalışma başlatması gerektiğini de belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahilde inşaatlara izin verilmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN