Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pazardaki tehlike

Sıcak havada bozulma riski taşıyan yumurta, balık ve süt ürünleriyle, bazı gıda ürünlerini semt pazarlarından almak çok tehlikeli olabilir

Giriş Tarihi: 28.7.2014
Özellikle sıcak havada bozulma riski taşıyan yumurta, balık ve süt ürünleriyle, temizlenmesi mümkün olmayan gıda ürünlerinin sağlıksız ortamlarda satıldığını belirten Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, semt pazarlarında sebze ve meyve dışındaki gıda ürünlerinin alınmaması gerektiğini söyledi. Alparslan, belediye başkanlarına bozulma ve kirlenme riskiyle karşı karşıya kalan ürünlerin uygun koşullarda muhafaza edilip satılmasına olanak sağlayan projelerini sunacaklarını söyledi.

PAZAR KÜLTÜRÜ YAŞATILMALI

Adana'da semt pazarı kültürünün yaygın olduğunu ve bu kültürün yaşatılması gerektiğini belirten Alparslan, pazar ruhunun açıkta baharat, zeytin veya peynir satışı demek olmadığını kaydetti. Sebze ve meyve gibi bazı ürünlerin açıkta satılmasının tolere edilebileceğini ifade eden Alparslan, "Sıcaklık artışı gıdalar için mikrobiyal bozulmada çok önemli bir etkendir. Sıcaklıklarda özellikle pazar alışverişlerinde sıcaklığa bağlı bozulma ihtimali yüksek ürünleri alırken dikkatli olunmalı, hatta sebze ve meyve dışında gıda ürünü alınmamalı" dedi.

BOZULMA VE KİRLENME RİSKİ

Semt pazarlarında yumurta, balık, süt ve süt ürünlerinin bozulma riski, açıkta satılan yufka, baharat ve bazı gıdaların kirlenme tehlikesi taşıdığını anlatan Alparslan, "Mesela yumurtanın hangi koşullarda satılacağı belli. Adana'daki pazar şartlarına baktığımızda yumurta satılabilecek pazar ortamı yok. Bozulmaması için uygun şartlar olmaması ve pazarda satılan yumurtaların kontrol mekanizmasının dışında olması nedeniyle bu koşullarda semt pazarlarında yumurta satılmasına ve alınmasına karşıyız" diye konuştu.

DÜZENLEME YAPILMALI

Son yıllarda semt pazarlarında lokal düzenlemeler, yenileme çalışmaları yapıldığını anımsatan Alparslan, "Beledi başkanlarının soruna eğilmeleri ile Adana, pazar modeli olarak Türkiye'ye örnek olabilecek noktaya taşınabilir. Pazarlarda şu şartlarda meyve ve sebze dışında hiçbir şey alınmamasını öneriyoruz. Fakat diğer taraftan pazar esnafı diye bir gerçek var. Yumurta satan da bir şekilde geçimini sağlamak için yapıyor. Düzenleme yaparken bu insanları mağdur etmemek lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pazardaki tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN