Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ateş savaşçılarına multikopter desteği

Adana Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yangınlarda artık uzaktan kumandalı ve kameralı multikopter kullanacak

Giriş Tarihi: 30.7.2014
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün orman yangınları ile mücadele çalışmaları kapsamında faaliyetlerini yürüten Adana Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri, artık uzaktan kumandalı, kameralı multikopter kullanacak. Medmar Madencilik Şirketi tarafından hibe edilen teknolojik cihazın deneme uçuşları Bölge Müdürlüğü bahçesinde yapıldı.

ZOR NOKTALARA UÇACAK

Deneme uçuşuna, Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, Bölge Müdür Yardımcısı Zafer Çetin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Şube Müdürü Hakan Doğan, Adana İşletme Müdürü V. Muhammet Aslanhan ve İşletme Müdür Yardımcısı Kadir Elmas katıldı. Özellikle ulaşılması zor noktalarda çıkan yangınların tespitinde kolaylık sağlayacak olan multikopterin nasıl kullanılacağı konusunda firma yetkilileri, teknik bilgi verdikten sonra deneme uçuşuna geçildi.

HIZLI MÜDAHALE ŞANSI

Deneme uçuşunun ardından multikopteri teslim alan ve şirket yetkililerine teşekkür eden Bölge Müdürü Acer, "Orman yangınları ile mücadelede gelişen teknolojiden en yüksek düzeyde faydalanmaya çalışıyoruz, kör noktalarda çıkan, kulelerimizin bile net göremediği yangınlara multikopter sayesinde daha hızlı ve etkin müdahale edebileceğiz. Yangınlar daha kısa sürede söndürülecek. Yangın riskinin çok yüksek olduğu bu aylarda multikopter bu nedenle çok önemli" dedi.

HD GÖRÜNTÜ ÇEKİYOR
Orman yangınları ile mücadelede yeni kullanılmaya başlayacak olan multikopterin, 600-700 metre menzilli uzaktan kumanda ile yönetildiği, havada 15-20 dakika kalabildiği, HD kalitesinde video ile fotoğraf çekebildiği, 150 metre yüksekliğe kadar Wİ-Fİ bağlantısıyla görüntü ve fotoğrafları anında izleme imkanı sağladığı, gece görüntüsü alma özelliğine sahip cihazın yangının son durumu ile ilgili hızlı ve kısa sürede fotoğraf ve görüntü vermesi sayesinde seyri hakkında yangın amirlerine net bilgi vereceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ateş savaşçılarına multikopter desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN