Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biyodizel üretimi için destek istedi

Bitkisel yağ ve yem sektöründe Türkiye'nin lider firmaları arasında yer alan Aves A.Ş., biyodizel yakıt üretiminde de iddialı

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Mersin ve Erbil'e yaptığı yatırımlarla Türkiye'nin istihdam ve ekonomisine katkı sağla- yan Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi A.Ş, bitkisel yağ ve yem sanayinde olduğu kadar biyodizel yakıt üretiminde Türkiye tüketiminin yüzde 17'sini üretmeyi hedefliyor. Aves A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Senan İdin, bünyelerinde farklı faaliyet konularıyla ilgili 8 ayrı işletme bulunduğunu ifade ederek, son zamanlarda en yeni iş kolları olması nedeniyle bitkisel yağ üretimine ağırlık verdiklerini anlattı.

PAZAR LİDERİ OLDUK

2009 yılında petrol ticareti yaptıkları uluslararası bir firma aracılığıyla bu sektörle tanıştıklarını kaydeden İdin, Ukrayna ve Rusya'dan doğrudan alıma başladıklarını ve 5 yıldan kısa bir sürede Türkiye'nin ithal ettiği ham ayçiçek yağının yüzde 35'ini tedarik eder hale geldiklerini söyledi. İdin, "Böylece pazar lideri olduk ve Türkiye'de nerdeyse hammadde tedarik etmediğimiz bitkisel yağ fabrikası kalmadı" dedi.

YÜZDE 18'İNE DENK

Mersin'de kurdukları bitkisel yağ fabrikasında kapasite artırım yatırımları tamamlandığında yağlı tohumlar konusunda Türkiye'nin en büyük entegre tesislerinden birine sahip olacaklarını vurgulayan İdin, Ayçiçek yağı üretim kapasitelerinin Türkiye tüketiminin yaklaşık yüzde 18'ine denk geleceğini belirtti. İdin, yem üretiminin yüzde 14'ünü, biyodizel tüketiminin ise yüzde 17'sini karşılayacak kapasitede olacaklarını söyledi.

AB'DE BİYODİZEL UYGULAMASI
AB ülkelerinde yakıta biyodizel ekleme zorunluluğu olduğunu belirten İdin, "Türkiye'de ise henüz herhangi bir zorunluluk yok. Yıllık 50 bin ton biyodizel üretim kapasitemiz var. Türkiye'nin yüzde 2 harmanlama yapıldığı varsayımıyla yıllık toplam ihtiyacı yaklaşık 300 bin ton. AB ülkelerinde zorunlu harmanlama oranı yüzde 7'ye kadar çıkabiliyor. Belediye otobüslerinin tamamında biyodizel kullanımı teşvikleri var. Biyodizel kullanımı arttığı oranda petrol ithalatı da düşecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biyodizel üretimi için destek istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN