Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kent merkezinde denize girmek hayal

Giriş Tarihi: 2.8.2014

Şehir Plancıları Odası Mersin Temsilcisi İsmet Güllü, Mersin'in merkezinde denize girmenin hayal olduğunu öne sürerek, "Sahillerde yapılan dolgu denizin temizlenmesini engelliyor" dedi

Mersinlilerin en büyük hayali olan şehrin içersinde denize girebilme isteği yıllar önce yapılan yanlışlar nedeniyle imkansız hale geldi. Şehir Plancıları Odası Mersin Temsilcisi İsmet Güllü, "Dolgu alanı yapılarak denizin kendisini temizleyebilmesinin önüne geçilmiştir. Deniz aynen insan vücudu gibi çevresindeki pislikleri bünyesinde tutmaz ve dışarı atar. Ancak dolgu alanı yaparak doğal sahilin bünyesini bozarsanız deniz bu pisliği dışarı atamaz ve kirlenir" dedi.

DOLGU ATANLAR
Şu anda Mersin kent merkezinde denizin kendisini temizleyebilmesinin önüne set çekildiğini vurgulayan İsmet Güllü, "Yani şu anda Mersin merkezden denize giremiyorsak nedeni de bu dolgu alanlarının yarattığı doğal yapının bozulmasıdır. Sahil olmadığı için deniz kendini temizleyemiyor" diye konuştu.

DENİZ KENTİ ALGISI YOK
İnsanların sahili seyretmek dışında kullanamadığını ve bunun da denizin akıllarda kalmamasına neden olduğunu ifade eden Güllü, "Bu durum elbette ki halkın deniz kenti algısının da önüne geçiyor. Çünkü insanlar giremediği için denizi hissedemiyor. Bu tür şeyler üst üste gelince şehrin katledilmesi anlamı çıkıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kent merkezinde denize girmek hayal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN