Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HKÜ'den SGK'ya katkı

Giriş Tarihi: 3.8.2014

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin (HKÜ) hazırladığı özel bir program sayesinde yeni yatırımlarını daha hızlı ve rasyonel yapabilecek

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) tarafından hazırlanan bir sistem Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni yatırımlarını ve mevcut durumunu akıllı ve inovatif bir şekilde analiz etme imkanı sağladı. Ülkemizde ilk kez uygulanan sistem ile hastalıkların geçmiş ve güncel durumu, hangi ilacın fazla veya az tüketildiği, doktorların zamanın en çok nereye gittiği gibi sorulara sağlıklı cevaplar alınabilecek. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, SGK'nın çok büyük bir kurum olduğunu belirterek, "Burada çok ciddi ilaç ve hasta sirkülâsyonu var. En büyük sorun bunların analizi. Stratejik bir karar verilecekse, ciddi bir yatırım yapılacaksa bununla ilgili çok ciddi verilere sahip olmaları gerekiyordu. Bu verileri toplayacak ve bununla ilgili bir karar verecek bir akıllı sistem geliştirerek kuruma teslim ettik" dedi.

TASARRUF SAĞLAYACAK

Prof. Yılmaz, hazırladıkları sistemin bilgisayarı, yazılımı ve diğer donamıyla birlikte analiz yapacak olan sistemin yöneticilere, 'eskiden şu hastalık ağırlıktaydı, şimdi bu hastalık önde', 'Şu ilaç daha fazla tüketiliyor', 'doktorlarımızın zamanı en çok şuraya gidiyor' gibi çeşitli sonuçlar çıkarabileceğini bildirdi. Yılmaz, "Bundan sonra SGK yönetimi akıllı sistem sayesinde yeni yatırımları daha hızlı ve rasyonel yapılabilecek. Bu da çok ciddi tasarruflara ve doğru karar vermelere yardımcı olacak. Akıllı ve inovatif bir sistem ve ülkemizde ilk kez uygulanıyor, bununla da gurur duyuyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HKÜ'den SGK'ya katkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN