Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalede son duvar

Giriş Tarihi: 3.8.2014

Gaziantep'te yaklaşık 1,5 yıl önce aşırı yağışla yıkılan kale girişinin restorasyon çalışmalarında sona gelindi

Gaziantep'te 1,5 yıldan fazla süredir kale girişini sağlayan köprüde nihayet sona gelindi. Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu, "Köprü yanındaki iki blokta da çökme riski olduğundan dolayı duvarlar tekrar sökülerek kenarlarına restorasyon işlemleri başlatıldı. Bir ay sonra duvarlar da tamamlanarak kaledeki giriş kule işlemleri bitirilecek" dedi.

YÜZEY TEMİZLENİYOR

Ergün Özuslu, "Batı bölümünde bulunan giriş kulesinde yüzey temizleme işlemleri gerçekleştiriliyor. Yıkılan giriş kulesinin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bu projede kulemiz tamamlanmıştır. Yanındaki iki blokta çökme riski olduğundan dolayı duvarlar tekrardan sökülerek kenarlarına restorasyon işlemleri başlamıştır. Bir ay sonra duvarlarda tamamlanarak kaledeki giriş kule işlemleri tamamlanacaktır" diye konuştu.
6 BİN YILLIK KALE
2012 yılı Aralık ayının son günlerinde 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen, Roma döneminde gözetleme kulesi olarak kullanılan Gaziantep Kalesi'nin şehirle bağlantısını ve ziyaretçilerin kaleye giriş çıkışlarını sağlayan köprü kuvvetli yağışa dayanamayarak çökmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalede son duvar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN