Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mozaik' destinasyonu turizmi canlandıracak

Giriş Tarihi: 6.8.2014

Zeugma Mozaik Müzesi'nin yanı sıra Şanlıurfa ve Hatay'daki mozaik müzelerinin tamamlanmasıyla oluşacak destinasyon bölge turizmine canlılık getirecek

Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi'nin yanı sıra Şanlıurfa ve Hatay'daki çalışmaların tamamlanmasıyla bölge 'mozaik müzeler destinasyonu' haline gelecek. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu, bölgede bir müze destinasyonu oluşturulacağını ifade ederek "Bu çalışmayla başta Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa olmak üzere turizmde önemli canlanma sağlanacağına inanıyorum" dedi.

YAKINDA AÇILACAK
Şanlıurfa ve Hatay'da yapımı süren iki büyük mozaik müzesinin yakın zamanda açılacağını hatırlatan Özuslu, "Hatay ve Şanlıurfa'daki müzelerin hizmete girmesiyle dünyanın hiçbir ülkesinde bulunmayan 'mozaik müzeleri destinasyonu' oluşacak. İnsanlar sadece mozaikleri görmek için bu üç şehrimizi gezebilecek. Böylece mozaik turizmi hareketlenecek" diye konuştu.

EN BÜYÜK MÜZE
Dünyadaki en büyük mozaik müzelerinden birinin Gaziantep'te bulunduğuna işaret eden Özuslu, bu yeni turizm çeşidinin dünyada ilk olacağına işaret etti. Zeugma Mozaik Müzesi'nin bin 700 metrekarelik mozaik büyüklüğüyle Tunus'taki Bardo Müzesi'nin unvanını elinden aldığını vurgulayan Özuslu, müzede 30 bin metrekarelik kapalı alanda yaklaşık 7 bin 75 metrekarelik sergi salonları bulunduğunu söyledi.

EN GENİŞ SERGİLEME ALANI
Yapımı devam eden Hatay'daki Antakya Mozaik Müzesi, sergilenen mozaik eserler açısından dünyadaki en geniş sergileme alanına sahip olacak. 32 bin 754 metrekare kapalı alanda hizmet verecek müzeyi aynı anda 800 kişi ziyaret edebilecek. Şanlıurfa'daki Haleplibahçe Mozaik Müzesi ile Edessa Arkeoloji Müzesi ve Arkeopark ise 36 bin metrekare kapalı alandan oluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mozaik' destinasyonu turizmi canlandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN