Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem öncesi sessizlik

Giriş Tarihi: 7.8.2014
Türkiye son dönemlerde sismik olarak deprem aktiveleri açısından hareketli bir süreç yaşarken Hatay'daki sessizlik uzmanlar tarafından depremin habercisi olarak değerlendiriliyor. Özellikle Antakya'nın merkez Güzelburç Mahallesi ve civarındaki evlerde oluşan deformasyon bu düşünceyi güçlendiriyor. Kırık ilerleme hareketinin gelip daha dirençli bir birime dayandığını ve kırmak için enerji biriktirdiğini zemindeki deformasyonun, sıkışmanın varlığını gösterdiğini belirten TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, felaketin kapıda olduğunu kaydederek gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

EVLER BOŞALTILMALI
Türkiye'deki deprem aktivitelerindeki hareketliliğin tersine 4 yıldır Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Hatay'dan hiçbir sinyal alınamadığına dikkat çeken Baki, "Özellikle Antakya'nın merkezindeki Güzelburç Mahallesi ve civarındaki mevcut evlerde oturulmuyor. 25 santime varan deformasyon, binalar eğilmiş, kırık ve çatlaklar oluşmuş, kapılar açılmıyor. Gerekli önlemler zaman geçirilmeden alınarak insanların bu evlerden boşaltılması gerek" dedi.

DEPREME İNSAN BENZETMESİ

Deprem olmasına ilişkin bilimsel 2 temel yaklaşım olduğunu belirten Baki, "Her fayın insan gibi bir hayatı vardır. Her fayın kendine özgü hareketi vardır. Bir fay ortalama 30 - 40 deprem üretiyor. Örneğin bir çocuğunuz var. Çocuk normal hayatına devam ederken bir bakıyorsunuz asabi. Ne konuşursan tepki veriyor sinirleniyor. Bu demek oluyor ki sismik aktivitede hareketlilik ve asabiyet var. 30 deprem üretirken 40 - 50 - 60 deprem üretmeye başlıyor. Marmara ve Adana depremi gibi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem öncesi sessizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN