Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin'de parkomat kavgası mahkemede

Giriş Tarihi: 9.8.2014

Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş, sözleşmeyi tek taraflı feshetmesine rağmen Parktur, vatandaşlardan para almaya devam ediyor. Olay yargıya intikal ettirildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş.'nin Parktur firmasının kira bedelini aksattığı ve Temmuz ayı sonu itibarı ile 1 milyon 382 bin lira borcunu ödememesi sebebiyle sözleşmeyi feshetmesine rağmen ilgili firma, bu karara uymayıp vatandaşlardan para almaya devam ediyor. Vatandaşlara "Parkomatlara para ödemeyin" çağrısı yapan İmar İnşaat A.Ş., Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunup hukuki süreci başlatırken, firma yetkilileri de yargı süreci sonuçlanana kadar park ücreti alacaklarını açıkladı.

İHBARNAME VE FESİH
Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarından gelen yoğun şikayetler üzerine parkomat uygulamasını detaylı bir şekilde inceledi. İncelemede Parktur firmasının kira bedelini aksatarak 1 milyon 382 bin liralık borcunu ödemediği anlaşılınca İmar İnşaat A.Ş., ilgili firmaya ihbarname gönderdi. İmar A.Ş., şartlara uyulmadığını gerekçe göstererek sözleşme hükümleri gereği sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetti. Fesih kararı tebliğ edilmesine rağmen Parktur firması, vatandaşlardan otopark ücreti almaya devam etti.

YARGI SÜRECİ BAŞLADI

Taraflar, her geçen gün kızışan parkomat savaşında son kozlarını oynayarak hukuki süreç başlattı. İmar İnşaat A.Ş. savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri vatandaşları uyararak, artık parkomat görevlilerine para verilmemesi gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan İmar İnşaat A.Ş., "Ancak ilgili firmanın sözleşmesi, sayılan sebepler yüzünden feshedildi. Mersinli vatandaşlarımız kesinlikle arabaları park ettikleri yerde, kendilerinden park ücreti isteyen parkomat görevlilerine para ödemesinler" dedi.

1 MİLYON 382 BİN LİRA BORCU VAR

Parktur firmasının borçlarının olmadığı yönündeki beyanlarının gerçeği yansıtmadığının vurgulandığı açıklamada, "Sözleşmenin başladığı tarihten bugüne kadar Parktur firması, İmar İnşaat A.Ş'ye ödemesi gereken 6 milyon 326 bin 670 liranın, 4 milyon 944 bin 435 lirasını ödemiş ancak, bu güne kadar eksik yer teslim edildiğine ilişkin bir iddiası olmamasına ve faturalara da itirazı bulunmamasına rağmen geriye kalan 1 milyon 382 bin 235 lira borcunu ise ödememiş ve bunun üzerine sözleşme tek taraflı olarak feshedilmiştir" denildi.

"FAALİYETLERİMİZ SÜRÜYOR"
Fesih kararının hukuka aykırı olduğunu savunan Parktur şirket ortaklarından Cihan Oygun, "Parktur, bu sözleşmelere uygun olarak üzerine düşen mükellefiyetleri eksiksiz yerine getirmiştir. 2011'den beri 4 milyon 870 bin lira kullanım bedeli ödedik. 1 milyon liralık yatırım yaptık, 110 kişiye istihdam sağladık. Mersin halkının ileride oluşacak zararlardan mağdur olmamaları için yargı sürecini beklemeleri kendi menfaatlerine olacaktır. Yargı süreci sonuçlanana kadar faaliyetlerimizin devam edeceğini kamuoyuna saygıyla arz ederiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'de parkomat kavgası mahkemede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN