Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkın tercihi Erdoğan oldu

Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye'de de halkın tercihi Recep TayyipErdoğan'dan yana oldu. Çatı aday bu illerde beklenenin çok altında oy aldı

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yaptığı açıklamalarda "En az yüzde 70 oy alırız" diyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü başta olmak üzere çatı adayına destek veren herkes hüsrana uğradı. Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye'de seçmenler tercihini Recep Tayyip Erdoğan'dan yana kullanırken, çatı aday beklenen oyu alamadı. CHP ve MHP ile birlikte toplam 13 partinin aldığı oy, 30 Mart yerel seçimlerindeki oyun çok gerisinde kaldı.

SEÇMENLER TAŞINDI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adının açıklanmasıyla birlikte "En az yüzde 70 oy alırız" sözü gerçekleşemedi. Seçim günü Büyükşehir Belediyesi'nin tüm imkanlarını seferber ederek köylerde, beldelerde, yazlıklarda ve yaylalardaki seçmenleri sandık başına taşıyan Sözlü'nün bu çabası yetmedi. Adana'da çatı aday için verilen oy yüzde 50.39'da kaldı. Başbakan Erdoğan ile zafere ulaşan AK Parti'nin Adana İl Başkanı Fikret Yeni, "Halk çatıyla matıyla uğraşmadı, çıtaya baktı" dedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde İhsanoğlu'nu ortak aday gösterip Adana'da yüzde 50,39 oy alan CHP ve MHP'nin oyu, 30 Mart'taki yerel seçimlerde yüzde 58,94'ü bulmuştu. Bu tablo, 30 Mart'tan bugüne yüzde 8,55'lik oy kaybıyla 'Çatı'nın çöktüğünü gösterdi. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın genel başkanlığını yaptığı AK Parti ise Adana'da 30 Mart'ta yüzde 30,57 olan oy oranını yüzde 38,98'e çıkararak, yüzde 8,41'lik büyük bir artış yakalamış oldu.

ÇITA YÜKSELDİ
AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, partisini Adana'daki oy artışı ve işbirliği yapan partilerin düşüşünü yorumlarken "Bu tablo, Adana'da hatta bölgemizde çatının çöktüğünü gösteriyor" dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimine çatı adayla katılan partilerin oy oranlarının, 30 Mart'ın çok gerisinde kaldığını kaydeden Yeni, "Çatı aday çıkaran partilerin oy oranında yüzde 8'den fazla bir düşüş yaşandı. Bu da halkın çatıyla matıyla uğraşmadığını, çıtaya baktığını gösterdi. Seçmenin çıtayı yükselttiğini ortaya koydu. Tarihi bir günde tarihi bir sonuç elde edildi" dedi. İl Başkanı Fikret Yeni, AK Parti'nin aldığı sonucu değerlendirirken, "Adana'da 30 Mart seçimine göre oy oranımızı yüzde 8 civarında artırdık ama yine de çok daha fazla bir artışla Türkiye ortalamasını yakalamayı arzu ederdik. Amacımız yüzde 50'yi aşmaktı çünkü. Ama 5-6 parti bir kenara, biz bir kenara. Son aldığımız oya ve 2011 seçimine göre baktığımızda oy oranımızı artırdığımız ortada. Bu da teşkilatlarımızın çalıştığını ortaya koyuyor" diye konuştu.

KAYBEDEN "ÇATI"

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday çıkaran çatı partilerinin oylarında Gaziantep'te de ciddi düşüş yaşandı. 30 Mart yerel seçimlerinde çatıyı oluşturan partiler yüzde 35,45 oy aldıkları Gaziantep'te bu kez ancak yüzde 29 oy toplayabildi. 30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti ise yüzde 54,13 ile yarışı ilk sırada bitirmişti. AK Parti'nin adayı Erdoğan 60,46 ile birinci olmayı başardı. Oy yüzdelerindeki değişim, Gaziantep'te 'Çatı'nın kaybettiğini, AK Parti'nin ise beklenen bir artış yakaladığını gösterdi.

MERSİN'DE DE ERİDİ
Mersin'de çatı aday İhsanoğlu yüzde 54,58 oy alırken, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 32,01, Selahattin Demirtaş ise yüzde 13,42 oranını yakaladı. İhsanoğlu'nu ortak aday yapan MHP ve CHP ve diğer 11 parti, 30 Mart yerel seçimlerinde ise Mersin'de toplam yüzde 60,85 oy almıştı. Böylece, MHP ve CHP'nin öncülük ettiği 'Çatı', Mersin'de yüzde 6,27'lik kayıp yaşadı. AK Parti ise 30 Mart yerel seçimlerinde yüzde 26,5 oy almıştı. Bu da AK Parti'nin Mersin'deki oy oranını yüzde 5,51 artırdığını gösterdi.

SONUÇ DEĞİŞMEDİ
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de de çatı çöktü. Erdoğan burada birinci çıktı. Kahramanmaraş'ta Erdoğan için 383 bin 700 oy kullanılırken, İhsanoğlu için verilen oy 128 bin 999'da kaldı. Hatay'da da durum değişmedi. Yerel seçimlerde yüzde 56.29 oy alan işbirliği yapan partilerden çatı adayına yüzde 51.96 oy çıktı. Yerel seçimde yüzde 37.79 oy alan AK Parti ise Cumhurbaşkanı adayına bu kez yüzde 44.41 oranında oy çıkarmayı başardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkın tercihi Erdoğan oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN