Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar sonunda bu işe de el attı

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Yumurtalık Meslek Yüksekokulu Su altı Teknolojileri Programı'nın 2'nci sınıfının 19 erkek öğrencisi arasında eğitim gören 2 de kız öğrenci var: Huriye Çınar ve Yağmur Gülüm Tozmanlı… Huriye ve Yağmur, genellikle erkeklerin tercih ettiği bu ağır işi hiç zorlanmadan en iyi şekilde yapıyor. Hem de erkeklerden çok daha başarılılar. Oksijen kaynağından, kesim, tefsiye gibi çok zor olan uygulamaları yapan kız öğrenciler, özel donanımlı dalgıç kıyafetleriyle girdikleri su altında oksijen kaynağı yapma konusunda sınıf arkadaşlarından daha iyi sonuçlar alıyor.

DENİZİ SEVMELİSİNİZ

Yağmur Gülüm Tozmanlı, Su Teknolojileri Bölümü'nü, hem eğlenebileceği hem de yeni bir şeyler öğrenebileceği için tercih etmiş. Suyun altında belirten kız ya da erkek herkesin eşit olduğunu söyleyen Tozmanlı "Üniversite tercihimi yapmak için bölüm araştırıyordum. İleride çalışma imkânımın daha fazla olmasını istediğim bir bölüm olsun istedim. Araştırdım ve Su Altı Teknolojisi Bölümü'nü gördüm. Denizi de seviyorum ve eğlenebileceğim bir bölümde olduğunu düşündüğüm için bu bölümü seçtim. Bu bölümü seçmek isteyenler öncelikle yüzme bilmeli ve denizi sevmeli" dedi.

HERKES SEVDİĞİ

Kadın için bu mesleğin zor olmadığını, aksine kadınların daha itina ile çalıştığını ve kaynak işlerini daha iyi yaptığını söyleyen Huriye Çınar da "Gazetede gördüğüm bir röportaj, bu mesleği merak etmemi sağladı. Araştırdım ve tam bana göre bir meslek olduğunu anladım. İş imkânları da çok iyi. Biraz kadın için zor bir bölüm gibi görünse de, aslında çok eğlenceli bir bölüm, hiç sıkılmıyorsunuz. Bir gün limandasınız dalıyorsunuz, bir gün havuzdasınız. Aldığımız eğitimlerle kendimi oldukça geliştirdim. Artık kaynak ve kesim yapabiliyorum. Kaynak konusunda kendime güveniyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar sonunda bu işe de el attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN