Korkutan sessizlik

Son 4 yıldır Hatay'dan hiçbir sismik aktivite yaşanmaması depremin habercisi olarak yorumlanıyor. Bölgede en az 7,3 şiddetinde deprem olması bekleniyor

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Türkiye son dönemlerde sismik olarak deprem aktiveleri açısından hareketli bir süreç yaşarken Hatay'daki sessizlik uzmanlar tarafından depremin habercisi olarak değerlendiriliyor. Özellikle Antakya'nın merkez Güzelburç Mahallesi ve civarındaki evlerde oluşan deformasyon bu düşünceyi güçlendiriyor. Kırık ilerleme hareketinin gelip daha dirençli bir birime dayandığını ve kırmak için enerji biriktirdiğini zemindeki deformasyonun, sıkışmanın varlığını gösterdiğini belirten TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, felaketin kapıda olduğunu ve gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

HATAY'DA KORKUTAN SESSİZLİK

Türkiye'deki deprem aktivitelerindeki hareketliliğin tersine 4 yıldır Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Hatay'dan hiçbir sinyal alınamadığına dikkat çeken Baki, "Özellikle Antakya'nın merkezindeki Güzelburç Mahallesi ve civarındaki mevcut evlerde oturulmuyor. 25 santime varan deformasyon, binalar eğilmiş, kırık ve çatlaklar oluşmuş, kapılar açılmıyor. Gerekli önlemler zaman geçirilmeden alınarak insanların bu evlerden boşaltılması gerek" dedi.

ADANA'YI ETKİLEYEBİLİR

Hatay depreminin Adana'yı etkileyebileceğini anlatan Baki, bu etkilenmenin kırılacak faya bağlı olduğunu açıkladı. Kırılacak faydaki enerji boşalım yönünün bölgemizde ve bölgemizdeki tektonik çatıyı oluşturan fayların konumuna bağlı olarak Adana'ya doğru eğilmesi durumunda Çukurova'daki fayları etkileme ihtimalinin olabileceğini ifade eden Baki, "Şu anda bunu net bir şekilde söylemem mümkün değil çünkü hareket izlemiyoruz" şeklinde konuştu.

FELAKET KAPIDA
Adana'daki sismik aktivitelerin normalin üzerinde olduğunu ancak sinyal alındığını vurgulayan Baki, "Adana'daki sismik deprem hareketlerinde ne olabileceği konusunda olaya hakimiz. 24 saat izliyoruz ama Hatay'da sinyal alamadığımız için bir şey söyleyemiyoruz. Çünkü yer altında neler oluyor bilmiyoruz sadece kilitlenmeyi görüyoruz. Kilitlenmenin odak noktasındaki Guzelburç civarındaki evlerin durumu da artık bunu teyit ediyor. Felaket kapıda. Önlem alınması lazım" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkutan sessizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN