Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toroslar'daki tarlalar teknolojiyle tanışamadı

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Tarım teknolojilerindeki gelişmeler, Erdemli'nin Toros Dağları'ndaki bölgelerine hala ulaşamıyor. Sarp arazi nedeniyle tarım makinelerinin birçoğunun giremediği tarlalarda ürünler ilkel şartlarda hasat ediliyor. Bölgede şu günlerde ellik ve oraklarla buğday hasadı yapılıyor. Harfilli ve Hacıalanı köylerinde ektikleri buğdayı hasat eden vatandaşlar yağmurların geç yağmasına rağmen verimin yüksek olduğunu söyledi.

KIŞ HAZIRLIĞI YAPILIYOR

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ali Gürgenç, Erdemli genelinde 35 bin 350 dekar alanda buğday ekimi yapıldığını ancak arazilerin küçük ve parçalı olduğunu belirterek, "Kırsal kesimde vatandaşlarımız kendisinin kışlık yiyeceği buğdayını ekerken hayvanlarına da samanından yararlandırıyor. Çukurova ve İç Anadolu'da arazi geniş ve düz, bizde ise az ve küçük. Biçerdöver ve teknolojik makineler giremiyor. Bu nedenle de vatandaşımız geleneksel olarak eskimeye yüz tutan ellik ve orakla ekin biçiyor harmanını çekiyor, kışlık yiyeceğini çıkartıyor. Ekinlerini orakla biçen vatandaşlarımız birkaç gün kurumaya ve dinlenmeye bırakılan desteleri daha sonra toplayıp patoz makinesinde çekiyor, buğdayını kendisi samanını ise hayvanlarına kışın vermek üzere saklıyor" dedi.

BU YIL VERİM YÜKSEK

Hacıalanı köyünde buğday hasadını ailesi ile birlikte yapan Hasan Cangin (60) ise yaylalarda genelde arazı kıtlığından dolayı dar bölgeye ekilen buğdayların bu yıl veriminde artış yaşandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toroslar'daki tarlalar teknolojiyle tanışamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN