Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Valiye hakaret için savcılık ceza istedi

Gazeteci Taner Talaş ile Ö.B.'nin Whatsapp'ta eski Adana Valisi Hüseyin Avni Coş için kullandığı küfürlü ifadeler için savcılık dava açtı. Mahkeme davalılara 2 yıla kadar hapis cezası verebilir

Giriş Tarihi: 21.8.2014
Adana Medya Gazetesi'nin İmtiyaz Sahibi Taner Talaş ile sevgilisi olduğu iddia edilen Ö.B. arasındaki Whatsapp görüşmelerinde eski Adana Valisi Hüseyin Avni Coş için kullandığı küfürlü ifadeleri dikkate alan savcılık dava açtı. Gazeteci Taner Talaş, Vali Coş için ağır hakaretlerin yer aldığı yazışma kayıtlarının 'yasa dışı' elde edildiğini öne sürmüştü. Ancak kayıtların 'mahkeme kararı' ile elde edildiği ve yine aynı kayıtların dikkate alındığı bir başka hakaret davasında ise Taner Talaş'ın 11 bin 660 lira cezaya çarptırıldığı bildirildi.

MEKTUPLARLA BAŞLADI

22 Ocak 2013 tarihinde Tarsus Postanesi'nden bütün illerin valileri ve bütün milletvekillerine şu anda Sakarya Valisi olan Adana eski Valisi Hüseyin Avni Coş hakkında hakaret dolu bir mektup gönderildi. Vali Coş'un suç duyurusunda bulunmasının ardından savcılık inceleme başlatırken, bir ihbar üzerine 9'uncu Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla gazeteci Talaş'ın sevgilisi olduğu iddia edilen Ö.B. ve kardeşi N.B.'nin oturdukları evde arama yapıldı ve bilgisayarlarına, cep telefonlarına ve sim kartlarına el konuldu. Ö.B.'nin telefonunda, Taner Talaş'la Whatsapp programıyla yaptığı yazışmalar ele geçirildi. Soruşturmada, Taner Talaş ile sevgilisinin erkek kardeşi N.B.'nin, mektubun postaya verildiği saatlerde Tarsus'ta bulunduğu, cep telefonu sinyal kayıtlarından (HTS) anlaşıldı. Bazı mektuplarda da parmak izleri bulundu. Postanedeki görevli de mektupları getirenin N.B., olduğunu doğruladı. Talaş'ın sevgilisi olduğu öne sürülen Ö.B.'nin ise bu esnada dışarıda otomobilin içinde beklediği anlaşıldı. 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi, Whatsapp kayıtlarının da okunduğu yargılama sonucu 29 Kasım 2013'te Taner Talaş ve N.B. için, Vali Hüseyin Avni Coş ile A.B.B. ve M.Z.K.'ye hakaretten toplam 11 bin 660'ar lira adli para cezası verdi. Ceza ertelenmezken, Coş'un avukatı V. Emre Gelibolu 'cezanın artırılması ve iftiradan da cezalandırılmaları' talebiyle temyize gitti.

YENİ HAKARET ŞİKAYETİ

Avukat V. Emre Gelibolu ayrıca, Whatsapp kayıtlarında Taner Talaş ve Ö.B.'nin Coş hakkında sarf ettikleri hakaret ve küfür ifadeleri için 8 Mayıs 2014'te savcılığa başvurdu. Dilekçede, daha önceki dava için mahkeme kararıyla Ö.B.'nin telefonundan elde edilen, duruşmada hakimin gündeme getirip içeriğiyle ilgili sorular sorduğu Whatsapp kayıtlarına yer verildi. Taner Talaş'ın imtiyaz sahibi olduğu Adana Medya gazetesinin 7 Temmuz 2014 tarihli sayısının manşetinde, "Vali Coş, söz konusu şikayet dilekçesi ekinde, yasadışı olarak ele geçirildiği anlaşılan Taner Talaş'a ait telefon kayıtlarını delil diyerek savcılık dilekçesine ekledi" denildi. Haberde, kayıtlar için 'hiçbir resmi belgede yer almayan', Talaş'ın köşe yazısında da 'kendi eliyle yasadışı yollardan elde ettiği telefon kayıtlarını şikayet dilekçesine ekleyerek…' ifadeleri kullanıldı.

HAKARET SATIRLARI
Ö.B.'nin telefonunda bulunan Whatsapp kayıtlarında, Vali Hüseyin Avni Coş'a hakaret içeren ifadelere rastlandı. Kayıtlarda o bölümler şöyle: 22.02.2013 14:16: Taner Talas: Ö. Bu vali o.ç. 22.02.2013 14:16: Ö.: Evet 22.02.2013 14:27: Ö.: Tamma Taner dediklerni yaparm 22.02.2013 14:27: Ö.:Da bu t. vali beni nerdn blyr

AVUKATI ŞİKAYET ETMİŞ
Vali Coş'un avukatı V. Emre Gelibolu'nun hakaret ifadeler için yaptığı suç duyurusunu dikkate alan Cumhuriyet Savcılığı, Adana 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Savcılık iddianamesinde "…şüphelilerin yargılamalarının mahkemenizce yapılarak eylemlerine uyan ve yukarıda yazılı olan sevk maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur" denildi. İddianameyi kabul eden mahkeme, duruşmanın 23 Aralık'ta yapılmasına karar verdi. Avukat V. Emre Gelibolu, davanın Türk Ceza Kanunu'nun 125'inci maddesine göre açıldığını, kanuna göre kamu görevlisine hakaretin cezasının 1 yıl ile 2 yıl arasında değiştiğini belirtti. Avukat Gelibolu, Talaş'ın kendisi hakkında Adana Barosu'na şikayette bulunduğunu da kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Valiye hakaret için savcılık ceza istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN