Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arıkan: Kurumsal firmaları tercih edin

Çukurova'nın önemli doğalgaz firmalarından Arba Doğalgaz, kurumsal ve marka ciddiyetinden uzak firmalara karşı Mersinlileri dikkatli olmaları konusunda uyardı

Giriş Tarihi: 22.8.2014
Çukurova'nın doğalgazla tanışmasıyla Mersin'deki sektörün gelişimine yön veren ve alanında önde gelen kuruluşlardan biri olan Arba Doğalgaz, kurumsal ve marka ciddiyetinden uzak firmalara karşı Mersinlileri uyardı. Arba Doğalgaz Mühendislik'in yöneticisi Yavuz Arıkan, tüketicinin doğalgaz tesisatı yaptırmadan önce iş yaptıracağı firmayı araştırması gerektiğini söyledi.

KORSAN FİRMALARA DİKKAT

Arıkan, iş yaptırılacak firmada ilk aranacak özelliğin Aksagaz yetki belgesine sahip olması gerektiğini belirterek, sertifikası olmayan firmalara iş yaptırılmamasının yanlışlığı ve tehlikesine dikkat çekti. Tüketicinin kurumsal ve marka ciddiyetinden uzak firmalara tesisat yaptırmaları halinde ileride büyük problemlerle karşılaşacaklarını söyleyen Arıkan, Mersinlilerin bu tür korsan ve geçici firmalara karşı dikkatli olmalarını istedi. Mersin'in önemli markalarından Arba Doğalgaz'ın sahibi Yavuz Arıkan, uzun yıllar bilişim sektöründe faaliyet gösterirken, Çukurova gaz ihalesinin ardından 2009 yılında kurdukları şirketle birlikte hedeflerini her geçen yıl büyüttüklerini söyledi. Alanında uzman kadrosuyla birlikte kısa sürede Baymak Gold Center sözleşmesi yaparak ciddi bir markayla piyasaya girdiklerini aktaran Arıkan, kurumsallaşma sürecinin ardından doğalgaz sektöründe ciddi ve aktif bir rol üstlendiklerini ifade etti.

DİĞER YÖNTEMLER PAHALI
Çukurova bölgesinde doğalgaz kullanmanın avantajlarını anlatan Arıkan, Mersin'de yaşayanların sıcak iklimin verdiği avantajları elektrikli cihazlarla değerlendirmeye çalıştığını ancak, bunun hem ekonomi hem sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurduğunu vurguladı. Arıkan, "Oysa doğalgaz; ısınma, mutfak ve 24 saat sıcak su avantajıyla birlikte çok daha ucuz bir maliyet ortaya çıkarıyor. Ayrıca bölgemiz nem oranı nedeniyle sıcaklarda artı 6, soğuklarda ise eksi 6 derece daha fazla etkileniyor. Buda ılıman bir iklime rağmen sağlıklı ısınmaya daha fazla ihtiyacımız olduğu gerçeğini öne çıkarmaktadır" dedi.

NEDEN YOĞUŞMALI KOMBİ?
Tüketicilerin özellikle yoğuşmalı kombi tercih etmelerini öneren Arıkan, 'sıcak bölgede yoğuşmalı gerekmediği' algısının kesinlikle yanılgı olduğunu ifade etti. Arba Doğalgaz olarak Türkiye'nin ısınma sektöründeki dev firmalarından biri olan Baymak'ın kurumsal Gold Center bayiliğini yaptıklarını aktaran Arıkan, iş disiplini ve müşteri memnuniyetini ön planda tuttuklarını söyledi. Projelendirmenin ardından iş teslimini bir günde sonuçlandırdıklarını kaydeden Arıkan, "Bina kolon hattını 1-5 gün, daire içi tesisatını 1gün, Aksagaz proje onayı ve gaz açım süreciyle ortalama 5 günde doğalgazı kullanıma açıyoruz" şeklinde konuştu.

DOĞRU BACA SAYESİNDE ZEHİRLENME ÖNLENEBİLİR
Konya merkezli olarak faaliyet gösteren ve Çukurova Bölge Müdürlüğü'yle bölgemizde hizmet veren Solinox Baca Sistemleri'nin yetkilileri, karbonmonoksit zehirlenmelerinde bacanın önemine dikkat çekti. Sektörde 13 yıllık deneyime sahip bir marka olan Solinox'un uzmanları, doğru yapılan bacalarla karbonmonoksit zehirlenmelerinin önlenebileceğini söyledi. Türkiye'de her yıl binlerce insanın bacalardan kaynaklanan karbonmonoksit gazı zehirlenmesine maruz kaldığını ve yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini belirten uzmanlar, bunların özellikle soba, kombi ve şofben gibi cihazlardan kaynaklandığını vurguladı.

BAKIMI AKSATILMAMALI

Solinox uzmanları alınabilecek bazı küçük önlemleri şöyle sıraladı:
Soba, şofben ve kombilerin bulunduğu odalar mutlaka havalandırılmalı. Öyle ki 1m3 doğalgaz saatte 10 m3 havaya ihtiyaç duyar. 2 kg ağırlığındaki bir odunun yanabilmesi için ise 30 m3 e kadar havaya ihtiyaç duyar. Sobaların olduğu odalarda uyunmamalı ve yatarken sobalar mutlaka söndürülmelidir. Ev içindeki kapılar ise ek önlem olarak açık bırakılmalıdır.
Karbonmonoksit dedektörü ile hayata tutunabilirsiniz. İçindeki elektrokimyasal sensör ile ortamdaki karbonmonoksit gazını algılayarak sinyal veren dedektörler kullanmak yapılabilecek en hızlı ve hayat kurtarabilecek bir önlemdir.
Bacalar kışa girerken mutlaka temizletilmeli ve bakımı yapılmalıdır. Katı yakıtlı sobalar yılda en az 2 sefer, doğalgazlı yakıtlar ise yılda en az 1 sefer yetkili firmalara yaptırılmalıdır.
Bacalar çatı mahyasını en az 40 cm geçecek şekilde yüksek olmalıdır. Bulunduğu binanın çevresinde bacaya çok yakın bina veya yükselti var ise bu yükseltileri de geçecek seviyede yüksek olmalıdır.
Bacalarda zehirli atık gazların güvenli bir şekilde atılması için kuvvetli baca çekişi istenen bir durumdur. Baca gazı ne kadar sıcak ise baca çekişi de o kadar kuvvetli olur. Bu nedenle bacaların soğumaması gerekir. Bir tuğla bacada sıcaklık kaybı metrede 12-18 derece iken yalıtımlı çelik ve seramik bacalarda bu kayıp metrede 2-4 derece civarındadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıkan: Kurumsal firmaları tercih edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN