Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin Büyükşehir'de İmar A.Ş. batık durumda

Giriş Tarihi: 22.8.2014

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, belediyeye bağlı İmar İnşaat A.Ş.'nin, işçi maaşları için çektiği krediyi başka bir bankanın kredisiyle kapatmaya çalıştığını söyleyerek, "Şirket enkaz halinde" dedi

Mersin büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kendi bünyelerindeki İmar İnşaat A.Ş.'nin borç batağında olduğunu söyledi. Danıştay tarafından iptal edilen, Denizpark'ın ihalesiz olarak üçüncü bir firmaya verilebilmesi için Macit Özcan döneminde İmar İnşaat A.Ş.'nin de içinde bulunduğu bir takım senaryolar üretildiğini öne süren Başkan Burhanettin Kocamaz, "Denizpark olayı hazırlanan bir senaryonun adım adım uygulanmasıdır" diye konuştu.

YENİ ŞİRKET KURULMUŞ

Büyükşehir Belediyesi'nin, kıyı kenar çizgisi ve dolgu alanında olması nedeniyle yapılan bütün karşı çıkışlara rağmen önceki dönemde, Denizpark'ı 'İnadım inat' diyerek yaptığını ifade eden Kocamaz, belediyenin burayı işletemeyeceğini anlayınca 3'üncü bir şahsa vermek istediğini anlattı. Kocamaz şöyle devam etti: "Belediye 3'üncü şahsa direkt veremiyor, çünkü ihale yapması lazım. O zaman diyor ki 'Ben meclis kararıyla bu tesisi İmar A.Ş.'ye vereyim, İmar A.Ş. de 3'üncü firmaya versin'. Şu anda İmar A.Ş. ihalesiz veremez. Ama o dönemde Ankaralı bir firmayla İmar A.Ş., Akdeniz Limited Şirketi adıyla yeni bir ortak şirket kuruyor. Tabii İmar A.Ş. ihalesiz verebilmek için o şirket sözleşmesine şöyle bir madde koyuyorlar: Yüzde 51'i İmar A.Ş.'nin, yüzde 49'u diğer firmanın olmak üzere ortaklaşa kurulmuş bir şirket."

RESMEN BİR BULMACA

Bu şirketin çalışan bir şirket de olmadığına işaret eden Kocamaz, İmar İnşaat A.Ş.'nin, Denizpark'ı yıllık 1,5 milyon lira kirayla ihalesiz olarak bu ortağına verdiğini kaydederek, "O ortağı işletmeye başlıyor, İmar A.Ş. olayın içerisinde yok. O alan şahıs da oradaki işyerlerini 3'üncü şahıslara kiraya veriyor. Yani resmen bir bulmaca. Bu senaryoyu kendini çok akıllı zanneden birisi yazmış, burada da adım adım uygulanmış. Bu, anlattığım konulardan sadece Aquapark ile ilgili olan kısmı. Bu belediyede olanları ben size anlatsam gerçekten akıl sır ermez" ifadelerini kullandı. İmar İnşaat A.Ş.'nin şu anda borç batağında olduğunun altını çizen Kocamaz, seçim döneminde işçilerin şirkete doldurulduğunu, ancak zor durumda olan şirketin bu işçilerin parasını ödeyemediğini öne sürdü. İmar İnşaat A.Ş.'yi bu durumdan kurtarabilmek için şirkette sermaye artırımına gidilmesine ve Büyükşehir Belediyesi'nin oraya katkı yapmasına karar verildiğini dile getiren Kocamaz, o dönemde yaşananları şöyle anlattı: "Tabii bu arada MESKİSPOR'u ve Belediyespor'u ortak ediyorlar. Akdeniz Belediyesi ve Toroslar Belediyesi kuruluştan ortaklar. Sermaye artırımına bu ortakların hiçbiri katılmıyor. Sadece Büyükşehir Belediyesi oraya kendisine düşen payı, yüzde 80'ini yatırıyor o artırımdan dolayı. Diğerleri parayı yatırmıyorlar. Hazıra dağlar dayanmaz derler. İmar A.Ş.'nin ürettiği bir şey yok ama bir sürü insan orada istihdam edilmiş. O parayı dağıtmaya başlıyorlar."

ÇUKURDAN ÇIKARACAĞIZ
Kocamaz, göreve geldiğinin 16'ncı gününde İmar İnşaat A.Ş.'den yetkililerin kendisini ziyarete geldiklerini ve kredi çekmeleri gerektiğini söylediklerini belirterek "Ben kendilerine 'Niye kredi çekelim, ne iş yapıyoruz ki kredi çekeceğiz' dedim. İmar A.Ş. personele para verebilmek için gitmiş Denizbank'tan kredi çekmiş. 30 Nisan'da da onun günü bitiyor. 30 Nisan'da 2 milyon lira keş para yatırılması lazım faizleriyle. Para yok. Parayı ödeyebilmek için bir başka bankadan kredi hazırlığı yapılmış, yani bir bankanın borcunu ödeyebilmek için bir başka bankadan kredi alıp ödeyeceksiniz. Şimdi Ekim'de o da bitiyor. Yani ben almayalım dediğim halde şartlar bizi mecbur etti o günü kurtarmak için."

BORÇLULAR DA BATIK
Şu anda İmar A.Ş.'nin borç ödemeye devam ettiğini ifade eden Başkan Kocamaz, şirketin yaklaşık 15 milyon lira borcu olduğunu ifade etti. Bu borçların içerisinde, işten çıkarıldıktan sonra tazminat davası açan işçilere yapılan ödemeler olduğunu söyleyen Kocamaz şunları kaydetti: "Tabii şirketin sadece borcu yok. Alacakları da var. Fakat ne hikmetse alacaklı olduğu firmalar da batık durumda. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen Mersinliler merak etmesinler. Biz bu şirketi bulunduğu kötü durumdan çıkarıp, milletimize hizmet üretir hale getireceğiz."

TARSUS MODELİ UYGULANACAK
İmar İnşaat A.Ş'nin ürettiği evlere de talep olmadığını arkadaşımız Deniz Kara'ya anlatan Başkan Kocamaz, "Bu evler satılsaydı borçlar belki kapanacaktı ancak evler de satılmıyor. İnşallah İmar İnşaat A.Ş.'yi bu kötü durumdan kurtarmak için Tarsus'ta uyguladığımız bazı yöntemleri hayata geçireceğiz. Tarsus Belediyesi'ne bağlı limited şirket şu anda Mersin geneli vergi sıralamasında 6'ncı sırada yer almaktadır. Tarsus İmar İnşaat Limited Şirketi, vergi sıralamasında ilk 10 içerisinde yer aldığı için bize plaket verdiler. Üstelik Tarsus'taki limited şirket, buradaki anonim şirket. Limited şirket vergi rekortmeni oluyor, anonim şirket batıyor. Sadece bu örnek bile, aramızdaki farkı ortaya koymaya yetmektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Büyükşehir'de İmar A.Ş. batık durumda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN