Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çamlıcalılardan susuzluğa isyan

Silifke'nin Çamlıca Mahallesi sakinleri susuzluğa isyan etti. Her yıl aynı sıkıntıyı yaşayan mahalle halkı, CHP'li belediyeye ateş püskürdü

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Mersin'in Silifke ilçesine bağlı kent merkezine 27 kilometre uzaklıktaki Çamlıca Mahallesi susuzluktan kırılıyor. Su sıkıntısının özellikle Ağustos-Eylül aylarında had safhaya çıktığını belirten mahalle sakinleri, "Mahallemizde 700 hane var. Yaz aylarında nüfus daha da artıyor. Ancak su sıkıntısı yüzünden hepimiz bunalımdayız. Ne banyo yapabiliyoruz, ne de içme suyumuz var. Tankerle gelen suyu ancak bahçemizi ve hayvanlarımızı sulamada kullanıyoruz" diyorlar.

TESİSİNİ KAPATTI

Almanya'dan emekli olduktan sonra doğduğu mahalleye dönerek yatırım yapan 72 yaşındaki İbrahim Göçen, "Gurbette kazandığım parayı kendi mahalleme yatırım yapmak için harcadım. İçinde akaryakıt istasyonu, fırın, düğün salonu, market, çayhane olan bir tesis yaptım. Ama ne yazık ki su yok. Susuz tesis olur mu? Kimse gelmeyince tesisi kapatmak zorunda kaldım" dedi. Tüm evlere su sayacı takıldığı halde şebeke suyunun olmadığını belirten Mehmet Uçal, "Devlet sondaj kuyusu açtı ama bir işe yaramıyor. Çeşmelerden su akmıyor" diye konuştu. Silifke Belediyesi'ni eleştiren mahalleliler, "Derdimizle hiç ilgilenmedi" dedi.

KUYULAR KURUDU
Çamlıca Mahallesi Muhtarı Süleyman Yıldırım da susuzluktan dertli. Son yıllarda kuraklık yüzünden özellikle yaz aylarında açılan su kuyuların çoğunun kuruduğunu öne süren Yıldırım, "Muhtarlığımızın imkanları ile geçen yıl 10 kuyu birden açtırdık. Ancak 10 litre olan su şimdilerde bir litreye kadar düştü. İki yıl önce yine iyi bir sondaj yaptık. Güzel su çıktı ancak kırmızı akıyordu. Üç ay akıttık. Bir türlü bulanıklığı gitmedi. İçilebilir raporu olmayınca bu suyu kullanamadık" dedi.

MALİYET YÜKSELİR
Sulama Suyu Projesi kapsamında 800 metre uzaklıkta bir sondaj kuyusunun açıldığını, elektrik hattının döşendiğini, evlere çekilen borularla su verildiğini belirten Muhtar Yıldırım şöyle konuştu: "Bu kuyuda kurudu. Yakınımızdaki Gökbelen Mahallesi'nin açtığı bir kuyu var ama o su da ancak onlara yeter. Tek çözüm gölet yapmak. Burada birikecek yağmur sularını arıtıp yaz aylarında kullanmak. Kışın sorun yok" şeklinde konuştu. Yoksa Göksu ırmağından su getirmek istense çok maliyetli olur"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çamlıcalılardan susuzluğa isyan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN