Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralele bakanlık müfettişi

Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde 'Paralel' kadro ve yolsuzluk ihbarları için Bakanlık 2 müfettiş gönderdi

Giriş Tarihi: 23.8.2014
SABAH Güney'in Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ndeki 'Paralel yapı' kadrolaşması, yolsuzluklar, bazı kişilerin hızla yükselmesi ve bakım ücreti alan vatandaşlara "AK Parti'ye oy vermeyin" diye baskı yapılmasıyla ilgili haberleri, Bakanlığın da dikkatini çekti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Müfettiş İlknur Erçimen ve Denetmen Bahar Kuş'u inceleme yapmaları için Adana'ya gönderdi. Bu arada SABAH'ın haberlerinin ardından bazı kurum personelinden Bakanlığa yeni ihbar mektupları gitti.

KURUMU SARMALAMIŞLAR

SABAH'ın hafta başında geniş yer verdiği haberlerde, Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ndeki 5 bürokratın her birinin neredeyse 20'şer akrabalarını işe yerleştirdiği, bunun üzerine Valiliğin soruşturma açtığı belirtilmişti. Haberlerde, ilkokul öğretmeni Erhan Güngör'ün, Paralel yapının etkisiyle kısa sürede İl Müdürlüğü'ne terfi ettiği iddialarına da yer vermişti. SABAH'ın gündeme getirdiği bir başka konu ise İl Müdürlüğü'nde görevli bazı Paralel yapı mensuplarının, evde bakım ücreti alan yoksul insanlara "AK Parti'ye oy vermeyin, yoksa yardımlar kesilir" diye yaptığı baskılardı.

BENİM GÜZEL MÜDÜRÜM
Öte yandan, haberimizin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na mail, telefon ve posta yoluyla yeni ihbarlar da gitmeye başladı. Bakanlığa imzasız ihbarda bulunan ve Adana 2'nci Kadın Konukevi'nde çalıştığını belirten bir personel, Müdür Pelin İdemci ve İl Müdür Yardımcısı Hayriye Erbil'le ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Hayriye Erbil'in, "Müdürlerin müdürü, benim güzel müdürüm" dediği Pelin İdemci'yi koruyup kolladığını belirten personel, "Hayriye Erbil, 'Sorun çıkaran olursa, gereğini yazıp bana gönderin Pelin hanımcığım' diyerek personeli abluka altına almakta" diye yazdı.

'NAMAZ' DİYOR AMA YATIYOR
İhbarcının mektubunda yazdığı iddialardan bazıları şöyle:
• -Marketten, Konukevi için yapılan alışverişler, müdür Pelin hanımın şahsi ihtiyacı ve zevkine göre yapılıyor. Bundan haberi olan İl Müdür Yardımcısı Hayriye Erbil'e hediyeler alınıp paketle kendisine teslim ediliyor.
• -Kurumda tadilat yapılmış ve tüm musluklar, klozetler değişmiş gibi gösterilerek fatura kesiliyor ancak kurumda sadece birkaç tadilat yapıldı.
• -Müdür Pelin İdemci, geriye yönelik bir dilekçe yazdırıp ona uygun tarihte kayda sokabilmek için F.B. isimli bir kadının bir dilekçesini iptal ettirmiş, yerine söz konusu dilekçe kayda alınmıştır.
• -Pelin İdemci, 'Ben çatıya namaz kılmaya gidiyorum' diyerek çatı katına çıkmakta ve orada yatıp uyumaktadır.
• -İspiyonculuk yapan personelin mesai saatinden önce kurumdan ayrılmasına göz yummaktadır.
• -Kuruma bağış olarak gelen eşyaların bir kısmı Pelin İdemci tarafından tüketilmektedir.
• -Pelin İdemci, yemeğini odasına istemesi nedeniyle eski Vali Hüseyin Avni Coş'tan büyük azar işitmiş, mobing şikayeti üzerine yine Vali Coş tarafından takibe alınmıştır. Fakat vali değişikliği nedeniyle takip askıya alınmıştır.
• -Kurumda görev yapan İşkur personeline yemek yaptırım kurumun aracı ve kurumun personeliyle annesinin evine yollamıştır.
• -Pelin hanım, Yavuz Cam firmasının sahibinin kızı ve aynı zamanda kendisinin eski komşusu olan E.Y.'yi, raporlu temizlik personeli yerine işe aldırmış, kendisi kuruma dair iş pek bir iş yapmamış, daha çok Pelin hanımın özel hizmetçiliğini yapmıştır. İşinin son 5 günü işe gelmemiş, en son gün gelip imzalarını tamamlayıp gitmiştir.
• -Hayriye Erbil ve Pelin İdemci'nin mobing uygulamaları yüzünden kurumda çalışma isteği kalmamıştır. Hiç kimse kuruma gelmek istememektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralele bakanlık müfettişi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN