Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanko'dan enerji için 1,4 milyar dolar

Sanko Holding, önümüzdeki dönemde enerjiye toplam 1,4 milyar dolar yatırım yapacak. Tepekışla ve Gölbaşı barajlarının yatırımına başlanırken, Yumurtalık Termik Santrali izin aşamasında

Giriş Tarihi: 24.8.2014
Sanko Holding, 1,4 milyar dolarlık yatırım bedeli olan 3 ayrı enerji tesisi kuracak. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, Sanko'nun enerji sektöründe büyümeye devam edeceğini, ata mesleği olan tekstilde ise yenileme yatırımlarının süreceğini açıkladı. Sanko Holding, Niksar- Erbaa arasında olan 76 MW'lık Tepekışla Barajı ile 150 MW7lık Adıyaman Gölbaşı Santrali olmak üzere toplam 226 MW'lık biri hidrolik, diğeri termik 2 santral yapacak. Tepekışla Barajı, 2015 yılında devreye alınacak. Yerli kömürle çalışacak Gölbaşı Termik Santralı için ise izinler alınarak 36 ay içinde tamamlanmak üzere yatırıma başlanıldı.

DİĞER SEKTÖRLER DE VAR

Bu yatırımlara ek olarak, lisans çalışmaları süren ve maliyeti 1 milyar doları geçecek olan 800 MW'lık Yumurtalık Termik Santralı yatırımına ise 2015 yılı veya sonrasında başlanılması hedefleniyor. Sanko'nun 2014-2015 yılı yatırım rakamlarını açıklayan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, aslan payı enerjide olmak üzere 700 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Konukoğlu, tekstil sektöründe modernizasyon ve yenileme için 105 milyon dolar, çimentoda 55 milyon dolar, iş ve tarım makinelerinde 90 milyon dolar, ambalaj ve diğer sektörlerde ise 50 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını bildirdi.

2 YILDA 2 SANTRAL

Bu yıl Temmuz ayında Giresun Koçlu Hidrolik Elektrik Santralini devreye aldıklarını, önümüzdeki dönemde enerji yatırımlarının devam edeceğini bildiren Zeki Konukoğlu, "Bu alanı önemsiyoruz. Şu anda enerjinin gruptaki payı yüzde 25. Yeni yatırımlarla birlikte gelirlerimizin üçte biri tekstil, üçte biri enerji, kalanı da diğer sektörlerde olacak" dedi. Enerjide hem üretim, hem perakende satış organizasyonları bulunduğunu anımsatan Zeki Konukoğlu, "Üretim olarak toplamda 550 MW devrede. Adıyaman Gölbaşı'nda 150 MW yerli kömürle çalışan bir termik santral ile Adana Yumurtalık'ta ise ithal kömüre dayalı 800 MW'lık bir projemiz olacak" diye konuştu. Sanko Holding daha önce de Adana'da Sani Bey Barajı ve Hidroelektrik Santrali'ni yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanko'dan enerji için 1,4 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN