Adana kül soluyor

Giriş Tarihi: 25.8.2014

Adana'da anız yangınlarından kaynaklanan hava kirliliği dayanılmaz boyuta ulaştı. Kentin üzerini duman kaplarken, insanlar nefes alamaz hale geldi

Adanalıların her yıl ağustos ayının son haftalarında yaşanan 'anız' çilesi yeni kentin kabusu oldu. Çukurova çiftçisinin hasat edilmiş on binlerce dönüm tarladaki anızları yakmasıyla Adanalılar hafta sonunu duman altında geçirdi. Kente yüksek bir noktadan bakıldığında, yakılan anızdan çıkan dumanların kenti dört bir yandan nasıl sardığını ve nefes alınamaz hale getirdiği gözlendi. Anızdan çıkan dumanlar, en çok kent merkezi ile kuzey bölgesini olumsuz etkiledi. Yoğun sis etkisi yapan duman nedeniyle görüş mesafesi 300 metreye kadar düştü, havayı keskin bir yanık kokusu sardı.

KABUS GİBİ ÇÖKTÜ

D-400 karayolundan itibaren kentin üzerine kabus gibi çöken kirli hava, Adanalılara temiz hava solumaya fırsatı bırakmadı. Nefes darlığı ve astım gibi hastalığı olanlar sokağa çıkma şansı bulamazken, evlerin balkonları ve pencere pervazları kül birikintileriyle kaplandı. Dışarda asılı olan çamaşırlar is oldu. Adana'nın hafta sonu yaşadığı tablo, Valilik, Jandarma, Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerinin bütün çabalarına rağmen çiftçinin, kendi tarlasına da ağır zarar veren anız yakma uygulamasından vazgeçmediğini ortaya koydu.

SAKIN DIŞARI ÇIKMAYIN

Adana Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, anız nedeniyle oluşan hava kirliliğinin, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi. Özellikle astımlılar, kronik tıkayıcı akciğer rahatsızlığı olanlar, kalp hastaları, çocuklar, yaşlılar ve hamilelerin böyle havalarda dışarı çıkmamasını vurgulayan Prof. Dr. Arıkan, "Dışarı çıkmak zorunluysa, maske ve gözlük takılmalı. Eve dönüldüğünde giysiler değiştirilip banyo yapılmalı" dedi. Prof. Dr. Arıkan, dumanla kirlenen havada sokağa çıkmanın, sigara içmeyen birinin sigara içmesinden farksız olduğunu da kaydetti.

ÇİFTÇİ VAZGEÇMİYOR
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, çiftçiyi uyarmak için toplam 97 kişinin görev yaptığı 16 ekip oluşturulduğunu açıklamıştı. Aygül, aynı amaçla on binlerce broşür, afiş ve sticker çalışması yapıldığını, 2 bin 750 çiftçiye mektupla ulaşıldığını belirtmişti. Valiliğin genelgesi ve Jandarma ekiplerinin denetlemelerinin de etkili olduğunu kaydeden İl Müdürü Aygül, geçen yıl anız yakmada yakaladıkları yüzde 40'a varan düşüşü bu yıl da sürdürmeyi planladıklarını belirterek, çiftçiye dekar başına 35,19 lira olan para cezasını hatırlatmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana kül soluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN