Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Numune Hastanesi bir ilke imza attı

Özellikle kanser tanısı ve tedavisinde çok önemli olan Pozitron Emisyon Tomografisi/ Bilgisayarlı Tomografi hizmeti Adana'da ilk kez kamu hastanesinde hizmet veriyor

Giriş Tarihi: 25.8.2014
Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı tek Nükleer Tıp Merkezi Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi'nde faaliyete geçti. Adana'da sadece Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde bulunan Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (PET/BT) hizmetini veren ikinci kurum olan hastanede günlük yaklaşık 10 hastaya PET/BT hizmeti veriliyor.

KANSER TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ

PET/BT'nin daha çok onkolojide tüm vücut tarama amacıyla kullanıldığını belirten Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Kemal Kiraz, "Hastalarda daha önceden tespit edilmiş olan şüpheli nodül ve kitlelerin iyi huylu (benign) veya kötü huylu (malign) olarak ayrımının yapılmasında, kanser saptanmış hastalarda hastalığın yaygınlığının (evreleme) belirlenmesinde, kanser saptanan hastalarda kanserin köken aldığı organın saptanmasında, tedavi şeklinin ve tedaviye cevabın belirlenmesinde kullanılmaktadır" dedi.

VERİLEN HİZMET ARTACAK
PET/BT'nin geniş bir kullanım alanı olduğunu vurgulayan Kemal Kiraz, "Seçilmiş kalp hastalarında by-pass, stent gibi girişimlerden önce canlı kas dokusunun varlığının araştırılmasında ve dolayısıyla bu girişimlerden fayda sağlanıp sağlanmayacağının tespitinde, Nörolojide şüphede kalınan durumlarda Alzheimer tanısının konmasında ve epilepsi (sara) hastalığında ameliyata karar vermede kullanılmaktadır. Bölümümüzde şu an itibari ile günlük yaklaşık 10 hastaya PET/BT hizmeti verilmekte olup, ilerleyen günlerde bu sayının artırılması planlanmaktadır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Numune Hastanesi bir ilke imza attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN