Binanın yıkımı için facia mı bekleniyor

Giriş Tarihi: 26.8.2014

Mahkemenin kararını temyize gönderen Karayolları Genel Müdürlüğü, kamulaştırmanın tamamlanmasına rağmen, Karataş yolunda trafiği tehlikeye düşüren binayı yıkmayı geciktiriyor

Adana-Karataş arasında süren duble yol çalışmalarında kamulaştırma bedelindeki anlaşmazlıktan dolayı yolun tek şeride düştüğü noktadaki tehlike devam ediyor. Mahkemenin sonuçlanmasına ve çırçır fabrikasının yıkılması planlanan bölümü Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) mülkiyetine geçmesine rağmen yıkım çalışmasına başlanmadı. KGM'nin yıkım için Yargıtay'ın kararını beklediğini açıklayan avukat Muzaffer Kaya, "Bu gecikme bir yandan trafiğin tehlikeye düşmesine neden olurken diğer yandan da müvekkillerimin çalışmasına engel oluyor" dedi.

DAVA SONUÇLANDI

Karataş yolunu genişleterek duble yol yapma çalışmalarına başlayan Karayolları Genel Müdürlüğü, yol üzerinde faaliyet gösteren bir çırçır fabrikasının yolun içinde kalan bölümünün kamulaştırılması konusunda sorun yaşadı. Yolun geçtiği bölüm fabrikanın deposunun kaldırılmasını gerektiriyordu. Fabrika sahipleri, Karayolları'nın belirlediği istimlak bedelini az bulunca konu yargıya intikal etti. Adana 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen dava karara bağlandı ve mahkeme kamulaştırma bedelini 514 bin 401 lira olarak belirledi.

YARGITAY'I BEKLİYOR

Mahkemenin belirlediği parayı fabrika sahiplerinin hesabına yatıran KGM, kararı temyiz ettirebilmek için Yargıtay'a taşıdı. Kamulaştırma işlemi tamamlanmasına karşın KGM'nin yıkım çalışmalarını Yargıtay'ın vereceği karar sonrasına bırakması ise tepkiyle karşılandı. Vatandaşlar, trafiği tehlikeye düşüren binanın yıkılmasının geciktirilmesini eleştirirken, çırçır fabrikasının avukatı Muzaffer Kaya, Yargıtay'ın alacağı kararın sadece kamulaştırma bedelini değiştirebileceğini, KGM'nin yıkım çalışmasını başlatmamasını bu karara bağlamasının bir anlamı olmadığını öne sürdü.

"BİZ BİLE YIKABİLİRİZ"
Davaya konu olan yerin artık Karayolları'nın mülkiyetinde olduğunu vurgulayan Avukat Kaya, "Dikkat edilirse düz gelen yol deponun bulunduğu bölgede kavis yapıyor. Bu yolda her an büyük bir kaza olabilir. Ayrıca yıkım işi yapılmadığından fabrika sahibi müvekkillerim de gerekli çalışmayı yapamıyor, işleri aksıyor. Bu yüzden Karayolları'nın Yargıtay kararını beklemeden yıkım işini yapmasını bekliyoruz. Eğer bedelini karşılayacak olurlarsa biz bile yıkabiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binanın yıkımı için facia mı bekleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN