Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akpınar: Adana'da okullar yeni öğretim sezonuna hazırlandı

Milli Eğitim Müdürlüğü, yaklaşık yarım milyon öğrencinin ders zilini beklediği yılının sorunsuz geçmesi için çalışmalarını sürdürüyor

Giriş Tarihi: 29.8.2014
Adana İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Adana'nın 2014-2015 eğitim öğretim yılına sorunsuz bir şekilde girilmesi için tüm ekip arkadaşlarıyla birlikte geceli bir gündüzlü bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Eğitim ve öğretimin sağlıklı bir ortamda başlayabilmesi için okulların fiziki ortamlarının hazır olması gerektiğine dikkat çeken Akpınar, Adana'nın derslik açığını kapatmak için yoğun bir eğitim yatırımı planladıklarını açıkladı.

FİZİKİ ORTAM HAZIRLIĞI

Müdürlük olarak yoğun bir tempoyla çalıştıklarını belirten Akpınar, "Tabi bu hazırlıkta öncelikle eğitim ve öğretimin sağlıklı bir ortamda başlayabilmesi için okullarımızın fiziki ortamlarının hazır olması lazım. Bu anlamda tüm arkadaşlarımız, okullarımızı yerinde görüyoruz, eğitim denetmenlerimizi de görevlendirdik, ilimiz genelimdeki tüm okullarımız inceleyerek bir eksiklik, bir problem var mı diye yerinde görüyorlar. Ben kendimde bütün ilçelerimizdeki tüm okulları zaman yettikçe görmeye çalışıyorum" dedi. Adana'da kayıtlı 475 bin öğrenci olduğunu bildiren Akpınar, "14 bin civarında dersliğimiz var. Son 1.5 yılda bin 600 derslik yapıldı. Bir kısmının ihalesini yaptık, bir kısmının inşaatı tamamlandı eylül ayı itibariyle açılacak. Bir kısmı da ihale sürecinde. Yani tüm Türkiye'de, diğer illerde olduğu gibi Adana'mızda da yoğun bir eğitim yatırımı var gelecek yıla planladıklarımız var. İlkokullarda derslik başına düşen öğrenci sayımız 34, ortaokullarda ise 43. Hedefimiz hem liselerde hem ilkokullarda bu sayıyı 30'lara kadar çekebilmek. Bunun için geçmişten bu yana ciddi bir yatırım planladık bundan sonrada planlayacağız" diye konuştu.

ÖĞRETMEN ORDUSU
Adana'da 23 bin 500 öğretmenin görev yaptığını anımsatan Akpınar, "Şu anda atama süreci içerisindeyiz. Bu süreçten sonra illerin öğretmen mevcudu ve norm açığı ortaya çıkacak. Bakanlığımız, yeni öğretmen alımı çalışmaları içerisinde. Buradan da umarım Adana'ya ciddi bir öğretmen verilecek. Geriye kalan öğretmen ihtiyacı olduğunda ücretli öğretmenle tamamlayacağız. Sınıf öğretmenliğinde 4+4'den sonra öğretmen ihtiyacımız yok hatta norm fazlası öğretmenimiz var. Bazı branşlarda ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akpınar: Adana'da okullar yeni öğretim sezonuna hazırlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN