Dövme yaptıracaklar görüntüye aldanmayın

Hijyenik şartları barındırmayan iğnelerle yapılan vücut dövmeleri deri bütünlüğünü bozarken, ciltte bir takım sağlık sorunlarına sebep olabiliyor

Giriş Tarihi: 30.8.2014
İnsanların vücutlarına yaptırdıkları dövmeler güzel görüntünün yanı sıra önemli sağlık sorunlarına yol açıyor. Uzmanlar vatandaşları dövme konusunda uyarıyor. Geçici dövmelerin bir ay içinde kaybolduğunu, sağlık açısından ciddiye alınabilecek bir sorun olmadığını ancak alerjik bir takım sorunlar yaşanabileceğini kaydeden Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Kaya, seçilen merkezlerin hijyen koşullarının önemli olduğunu belirtti.

HASTAŞLIK BULAŞABİLİR

Dövme yaptırmak isteyen vatandaşlara çeşitli hastalıklar bulaşabileceğini belirten Kaya, "İğneler, dövme malzemeleri tekrar tekrar kullanılırsa diğer kullanıcılara oldukça ciddi viral enfeksiyonlar bulaşabilir. Bunlar Hepatit-B, Hepatit-C hatta AİDS virüsü bile olabilir. Uygulayıcılar sertifikalı olsalar bile belli aralıklarla mutlaka Hepatit taramasından geçmeliler. Sertifikalı bu işin eğitimini almış, deneyimli, steril mekanları tercih edin. Dövme malzemelerini mutlaka araştırın. Vücudunuza girecek ve ömür boyu onunla yaşayacağınız kimyasalların farkında olun" dedi.

DÖVME YAPTIRMAYIN

Konik hastalığı, sedef hastalığı olanlar ile bir takım deri hastalığı olanlara dövmeyi kesinlikle önermediklerini kaydeden Prof. Dr. Kaya, vücudunda yara izi, ben ve bir takım izleri kapattırmak için dövme yaptırılmasını da tasvip etmediklerini açıkladı. Bende oluşabilecek herhangi bir değişikliğin dövme kapattığı için takibi yapılamadığına dikkat çeken Kaya, bunun da önemli ve kalıcı sorunlara sebebiyet verebileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövme yaptıracaklar görüntüye aldanmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN