Otomotivde sanayileşme

İş kadını Filiz Yaldız, sektörün sorunlarının çözümüne ilişkin şu görüşlere yer verdi: Yedek parça üretimini Adana da yapabiliriz ama maalesef yedek parça fabrikası yok

Giriş Tarihi: 1.9.2014
Adana Ticaret Odası (ATO) 19. Grup Otomotiv Meslek Komite Başkan Yardımcısı Filiz Yaldız, otomotiv sektörünü ve yaşanan sıkıntıların aşılabilmesi için sektörün sanayileşmesi gerektiğini belirterek, "Kentin değişik kesimlerinde dağınık olarak hizmet veren sektörün bir an önce üretici pozisyonuna geçmesi gerekiyor. Bunun içinde bir an önce yedek parça fabrikasına gereksinim var. Fabrika, Adana'yı Kocaeli ve Bursa gibi yedek parça üretim merkezine dönüştürerek katma değer ve istihdam konusunda kentimize yeni vizyon kazandırır" dedi.

İÇİ AÇICI OLMAYAN GÖRÜNTÜ
Adana'nın, otomotiv sektöründe genel anlamdaki görüntünün iç açıcı olmadığını belirten Yaldız, "Hem yerleşim olarak hem de mevzuatların uygunluğu konusunda sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlar var. Maalesef bu durumun sektörümüze olumsuz yansıması oldukça büyük. Kayıt altına alınmadan hizmet veren birçok yer var. Bunların kayıt altına alınması ve standartlara uygun hizmet vermesi gerekiyor. Mevzuatlar ve sistemin uygulanması o kadar da zor değil. Demek ki burada otokontrol açığımız var" diye konuştu.

YEDEK PARÇA ÜRETİMİ
Filiz Yaldız, sektörün sorunlarının çözümüne ilişkin şu görüşlere yer verdi: "Yedek parça üretimini Adana da yapabiliriz ama maalesef burada yedek parça ya da cam fabrikası yok. Biz parçaları İzmir veya Çin'den getirtiyoruz. Yedek parça üretimi içinde bir bölge belirlenebilir ve üretim için yatırımcılar teşvik edilebilir. Biz güzel bir sinerji yakaladık yerel yönetimlerden de güzel bir enerji geliyor. İmar yasasıyla da bunu göreceğiz. Çünkü bu yasa çıktığında yatırım bölgeleri denilecek. Bu da bize umut veriyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotivde sanayileşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN