Vira Bismillah

Balıkçılar 2014-2015 sezonuna Adana'nın Karataş ilçesinde düzenlenen şenlikle başladı. Sezonun ilk balıklarını, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker satışa sundu

Giriş Tarihi: 2.9.2014
2014-2015 su ürünleri avcılık sezonu, Adana'nın Karataş ilçesindeki kutlamalarla başladı. Teknelerle temsili av yapılırken, törendeki mezatta sezonun ilk balıklarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker sattı. Komisyoncular, Bakan Eker'in sıkı pazarlığına yeni düşerek toplam 34 kilo balığa 2 bin 200 lira ödedi. Bakan Eker 'Geleneksel Su Ürünleri Avcılık Sezonu Açılış Şenliği'ndeki konuşmasında, Karataş'taki balıkçı barınağının tarama işlemi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın gemisinin görevlendirilmesini sağlama sözü verdi.

BARINAĞIN KAPASİTESİ ARTTI

Bakan Mehdi Eker, kendi hükümetleri döneminde balıkçılara ucuz mazot ve kilo başına destek verdiklerini, bunun şimdiye kadar toplam 2 milyar lirayı bulduğunu belirtti. Türkiye'nin kültür balıkçılığının, yıllık 60 bin tondan 240 bin tona çıktığını kaydeden Eker, "Geçen yıl balıkçılarımız 375 bin tonluk av yaptı. 210 bin ton da kültür balıkçılığı üretimi gerçekleşti. Ama bu sayıları artırmak lazım. Bunun için balıkçı barınaklarını ıslah ediyoruz. Karataş Balıkçı Barınağı'na 4 milyon 250 bin lira harcayarak 160-170 teknelik kapasitesini 300'e çıkardık" dedi. Bakanlık bünyesinde Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nü de kurduklarını kaydeden Mehdi Eker şöyle devam etti: "Geçen hafta 28 kıyı ili ve balık üretme potansiyeli olan 15 ilde balıkçılık ve su ürünleri şube müdürlükleri kurduk. Artık balıkçılar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne gittiğinde, balık nedir, av nedir, vira bismillah nedir bilen şube müdürü, su ürünleri mühendisi bulacak. Diğer yandan, Türkiye'de 22 bin irili ufaklı balıkçı teknesi var. Tekne başına yıllık balık 20-30 tonlara düşmüş. Gönüllülük esasına göre şu ana kadar bin tekneyi sistemden çıkardık, paralarını ödedik. 25'ini üniversitelerimiz ve araştırma kuruluşlarımıza verdik."

İHTİSAS LİMANI ÖNERİSİ
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçılar Birliği Başkanı Alican Yamanyılmaz da konuşmasında sektörün gelişmesine dikkat çekti. Türkiye'nin 2013'te 565 milyon dolarlık ihracat yaptığını kaydeden Yamanyılmaz, balıkçı barınaklarındaki sorunların altını çizdi. Yamanyılmaz, "Karataş Balıkçı Barınağı'nda balık hali ve soğuk hava deposu bulunmamaktadır. Diğer taraftan Mersin ve İskenderun limanları yetersizdir. Karataş'a, bir tarım ihtisas limanı yapılmasını öneriyoruz" dedi. Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya da konuşmasında, 'ekonomik avlanma'nın önemine vurgu yaparak, balıkçıları bilinçli avlanma konusunda uyardı.

TEKNELER DENİZE AÇILDI
Adana Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Milletvekili Necdet Ünüvar, balıkçılık sektörü temsilcileri, akademisyenler, Sahil Güvenlik yetkilileri ve balıkçılar ile ailelerin katıldığı törende daha sonra teknelerle temsili av yapıldı. Bakan Eker'in kaptan köşküne girip tekne kullandığı temsili ava Sahil Güvenlik ekipleri de eşlik etti. İlk avda elde edilen balıklar, mezatta satışa çıkarıldı. Mezatı yöneten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yaklaşık 34 kilo levrek, kefal ve karidesi, sıkı pazarlık sonucu toplam 2 bin 200 liradan balık tüccarlarına sattı. Bakan Eker daha sonra sezonun ilk ızgara balıklarının tadına baktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vira Bismillah
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN