Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'da röntgen

Adana'da röntgen çilesi yaşanıyor. Numune Hastanesi'nde çekim yapılamayınca Dr. Aşkım Tüfekçi'ye giden hastalar uzun kuyruk oluşturdu. Vatandaş burnundan soluyor

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nin Adana Numune Hastanesi görüntüleme merkezi için açtığı ihalede yasalara aykırı davranıldığı öne sürüldü. İddialar Kamu İhale Kurumu'na taşınırken, Genel Sekreterlik geçici bir ihale daha yaptı. Bu ihaleye ise sadece önceki ihaleyi kazanan firma davet edildi. İdarenin ihale sürecini çıkmaza sokmasının faturasını vatandaşlar ödüyor. Numune Hastanesi'nde röntgen çekimi için bir hafta sonraya gün verilirken, Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'ne yönlendirilen hastalar çekim sıra sırası almak için saatlerce bekliyor.

YASA GÖZARDI EDİLDİ

Görüntüleme işini yapan firma ile yapılan sözleşme tarihinin 31 Ağustos'ta sona ermesi üzerine Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 16 Haziran'da bir ihale yaptı. İhaleye 5 yıldır 6 röntgen, 3 tomografi, birer adet MR, mamografi ve kemik tansitometre cihazıyla hizmet sunan firma ile bir başka firma daha katıldı. Yasalar, maliyetin yüzde 20'sinin altında teklif sunulamayacağını belirtmesine rağmen, ihaleyi maliyetin yüzde 37'sinin altında teklif sunan diğer firma kazandı. Bunun yasal olmadığını iddia eden mevcut firma, konuyu KİK'e taşıdı. İhaleyle ilişkin soruşturma sürdürülürken, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ilginç bir hamle yaptı.

FATURA VATANDAŞA KESİLDİ

Sürenin dolmasına az bir süre kala 6 aylık geçici bir ihale açan Genel Sekreterlik, bu kez sadece ihaleye yüzde 37'nin altında teklif vererek kazanan firmayı davet etti. Bu firma tek başına girdiği ihaleyi kazanırken, 31 Ağustos'ta süresi dolan firma, sağlık hizmetlerinin aksamaması için kendine ait olan cihazlarını sökmesini erteleyerek ihaleyi alan firma tarafından kullanılmasına izin verdi. Ancak Genel Sekreterlik, insan sağlığını hiçe sayan bir kararın altına imza attı ve cihazların sökülmesini istedi. Bu akıl almaz kararın faturasını vatandaşlar ödemeye başladı. İhaleyi kazanan firma hemen cihaz getiremeyince işler aksadı, hastanede görüntü çekilemez oldu, vatandaş çileden çıktı.

HÜKÜMETİ SABOTE GİRİŞİMİ
Numune Hastanesi'nde bir hafta sonraya gün verilmeye başlanmasına tepkiler artmaya başlayınca hastane yetkilileri, vatandaşı Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi'ne yönlendirdi. Bu hastanenin mevcut yoğunluğunun üzerine yeni gelenler de eklenince işler arapsaçına döndü. Röntgen çektirmek isteyen hastalar gün almak için saatlerce beklemeye başladı. Oradan oraya gitmek zorunda kalan hastalar, "Sağlık konusunda devrim yapan AK Parti hükümetinin başarısına gölge düşürmek isteyen bazı görevlilerin iş bilmezliği yüzünden vatandaşlar çile çekiyor. Tıkır tıkır işleyen sistem nedense birden bozuldu, her şey alt üst oldu. Bunun sorumluları hesap vermeli" diye tepki gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da röntgen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN