Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anamur'un suyu kasımda KKTC'de

Mersin'in Anamur ilçesinden KKTC'ye deniz altından su götürecek olan proje, üç ay sonra devreye giriyor. Karada boruların tamamı, deniz altında 13,2 kilometrelik bölümü döşendi

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC), Mersin'in Anamur ilçesinde Alaköprü Barajı'ndan içme ve sulama için kullanılmak üzere her yıl 75 milyon metreküp su taşıyacak olan proje hızla ilerliyor. Asrın projesi olarak nitelendirilen sistemin Türkiye tarafında 8,2 kilometrelik, KKTC Geçitköy beldesi tarafında ise 5 kilometrelik sualtı borusu döşendi. En zor bölüm olan 'askılarla açık denizde 250 metre derinliğe boru hattı döşenmesi' işlemlerinin tamamlanmasıyla projenin kasım ayında yavru vatana su ulaştırması bekleniyor.

BLOKLAR YERLEŞTİRİLİYOR
Çalışmalarda, su altına konulan ankraj blokları uzaktan kumandalı 2 montaj aracı kullanarak yerleştiriliyor. Her seferin yaklaşık 9 gün sürmesinin planlandığı operasyon kapsamında 126 adet ankraj bloğu deniz tabanına yerleştiriliyor. Bu bloklar, üzerlerine askı halatları ve şamandıraları monte edilmiş şekilde olacak. İkinci bloklar 290 metre derinliğe, son blok ise 670 metre derinliğe indirilecek.

DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

Yıllardır su sıkıntısı çeken KKTC'nin ihtiyacını karşılamak maksadıyla 'sıra dışı, dünyada bir örneği olmayan ve ilk kez uygulanacak' deniz boru hattı ile adaya su sağlanacak ve 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak. Projeyle, Anamur'da Dragon Çayı üzerindeki Alaköprü Barajı'ndan alınan su, KKTC'deki Geçitköy Barajı'na taşınacak. Her yıl KKTC'ye iletilecek 75 milyon metreküp suyun yaklaşık yarısı içme suyu, yarısı ise Güzelyurt ve Meserya ovalarında sulama suyu olarak kullanılacak.

DENİZ GEÇİŞİ 80 KİLOMETRE
KKTC İçme Suyu Temini Projesi'nde uygulanacak olan deniz geçişi, 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçecek olan bin 600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Anamur'da Dragon çayının su debisinin düşmesi ve yağışların beklenilmesi nedeniyle projenin 2014 yılı sonlarında bitirilmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anamur'un suyu kasımda KKTC'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN