Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocamaz: Otogar eylemleri provokatif

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yeni otogardaki işyerlerinin kiralarını protesto için yapılan eylemleri 'provokasyon' olarak niteledi

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yeni otogardaki işyerlerinin kira bedellerinin yüksek olduğunu iddia edenlerin, halkın değil kendi menfaatlerini düşündüklerini belirtti. Kocamaz, "Yapılan eylemler prokavatiftir. Hiçbir yer hiçbir kişiye peşkeş çekilmeyecektir. O devirler eskide kaldı" dedi. Kocamaz, 30 Ağustos'ta açılması planlanan, ancak mevcut otogardaki firma işletmecilerinin yazıhane ve dükkanların kira fiyatlarının çok yüksek olduğu gerekçesiyle eylem yaparak ihaleye girmemeleri nedeniyle açılamayan yeni otogarla ilgili toplantı düzenledi.

MERSİN HALKININ PARASI

Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz "Yeni otogarın tesisinde salt proje maliyeti için 28 milyon 550 bin lira harcanmış, toplam maliyet 67 milyon 550 bin liraya ulaşmıştır. Yeni tesisin tahmin edilen yıllık işletme maliyetinin ise 9 milyon lira civarında olması beklenmektedir. Yeni otogar tesisine harcanan para Mersin halkının parası olup, tesisin bir an önce açılarak Mersin halkına hizmet olarak dönmesi gerekmektedir" diye konuştu.

HERKES GİREBİLİR
Şu andaki otogarın 1 yıllık gelirinin 320 bin lira olduğunu ancak yeni otogarda sadece bir marketin 332 bin liraya ihale edildiğini dile getiren Kocamaz "Ayrıca, kamuoyunda ihalede katılımcılar yönünden ayrımcılık yapıldığı kanaati yaratmak amacıyla haksız isnatlarda bulunulmaktadır. İlan edilen ihalede, şartları taşıyan herkes ihaleye girebilir" dedi. Mevcut otogarın biran önce hizmet dışı bırakılarak hizmetlerin yeni otogardan sürdürülmesi için tüm olanakların seferber edildiğini vurgulayan Kocamaz, mevcut otogardaki işyerlerinin önemli bir bölümünün kira süresinin de Ekim ayının son haftasında sona ereceğini ve sözleşmelerin yenilenmeyeceğini söyledi.

ÇÖZÜM ÜRETMİYORLAR
Kocamaz, "Ulaşım sektörünün ve mevcut kiracıların bu doğrultuda hazırlıklarını bir an önce tamamlaması gerekmektedir. Bu arada bir grup işletmeci tarafından ihalelerin iptali talebi ile İdare Mahkemesinde iptal davası açılmış olup, mahkemenin vereceği kararları esas alarak yolumuza devam edeceğimizi ifade etmek isterim" diye konuştu. Açıklamasının sonunda kentteki siyasileri de eleştiren Kocamaz, "Bu kentte siyasiler de sorumluluk bilinciyle hareket etmiyorlar. Bazıları da çözüm üretmek yerine o insanlara gaz verip sonra da ortada bırakıyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocamaz: Otogar eylemleri provokatif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN