Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olur olmaz DNA analizi etik açıdan doğru değil

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Center of Excellence ve Tıbbi Genetik ve Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalları Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, uluslararası organ doku ve hücre nakli için gerekli laboratuvar testleri incelendiğinde, bu testler içerisinde DNA analizinin yer almadığının açıkça görüldüğünü kaydetti. Prof. Dr. Serakıncı, DNA Analizlerinin olur olmaz yerde kullanılmasının etik olmadığını ve pek çok sakıncası bulunduğunu söyledi.

ABD'DE SINIRLAMA YAPILIYOR

Prof. Dr. Nedime Serakıncı DNA'nın neden her yerde kullanılamayacağını ise "Aile kurumunu bozmaya veya zedelemeye yönelik taşıdığı riskler, İnsan özlük haklarına yapılabilecek saldırılar, sağlık sigorta poliçelerinde getirebileceği kısıtlamalar ve sorunlar, yaratacağı psikolojik etki ve sorunlar" şeklinde özetledi. Prof. Dr. Serakıncı ABD'de DNA gibi hassas konuların daha da sınırlandırılması konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını kaydetti.

GEREKTİRDİĞİ DURUMLAR

DNA testlerinin yapılmasını gerektiren durumlara ana başlıklar halinde değinen Prof. Dr. Nedime Serakıncı bunları "Bugün DNA analizi mümkün olan genetik hastalıkların tanı ve takibi, adli tıp ve kimlik tespiti, babalık ve analık teyidi" şeklinde sıraladı. Prof. Dr. Serakıncı, "DNA testleri, reşit bireylerin yani rüştünü ispatlamış, kendi kararlarını özgür iradesi ile verebilecek olanların yalnızca kendilerini ilgilendiren konular ile sınırlı olan talepleri ile mümkün olabilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olur olmaz DNA analizi etik açıdan doğru değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN