Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta düşüş azaldı

Güneydoğu Anadolu'dan yapılan ihracatta yaşanan düşüş durdu. Bölgenin 8 aylık ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 1 düştü

Giriş Tarihi: 4.9.2014
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden Ocak-Ağustos döneminde yapılan ihracat 6 milyar doları geçti. Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, "Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından yapılan ihracat ile diğer birliklerden gerçekleştirilen ihracatlar ile ilgili toplam 6 milyar 334 milyon 149 bin dolarlık işlem hacmi kayıt altına alınmıştır" dedi.

İLK 8 AYDA DURUM
GAİB üyelerince Ocak-Ağustos döneminde, 2013 yılının aynı dönemine oranla yüzde 3,7'lik düşüşle toplam 5 milyar 762 milyon 504 bin dolarlık ihracat kayda alındığını bildiren Çıkmaz, "Diğer ihracatçı birlikleri adına ise toplam 571 milyon 645 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece bölgemizin ihracat hacmi yüzde 1'lik düşüşle 6 milyar 334 milyon dolar olmuştur" dedi.

ORTADOĞU İLK SIRADA

Bölge ihracatında Orta Doğu ülkelerinin yüzde 59,5 pay ile ilk sırada yer aldığını bildiren Çıkmaz, "AB ülkeleri yüzde 16,4 ile ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 9,1 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 185 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suriye, Suudi Arabistan, İtalya, ABD, İran, Almanya, Libya, İngiltere ve Belçika ilk sıralarda yer alan ülkelerdir" diye konuştu.

GAZİANTEP 6'NCI OLDU
Çıkmaz, bölgenin lokomotifi olan Gaziantep'in aynı dönemde tek başına 4 milyar 235 milyon dolarlık ihracat yaparak Türkiye genelinde ihracatta 6. sıradaki yerini koruduğunu belirtti. Çıkmaz, "Gaziantep'ten yapılan ihracatta halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile demir ve demir dışı önde gelen sektörlerdir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta düşüş azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN