Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KSÜ'nün uyguladığı tedavi 'morbit obez'de umut oldu

Giriş Tarihi: 5.9.2014

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Hastanesi'nde morbit obez hastaları, 'tüp mide' ve 'mideye baypas' amaliyatlarıyla sağlıklarına kavuşuyor

Aşırı kiloları nedeniyle sıkıntılı günler geçiren morbid obez hastalar, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan 'tüp mide' ve 'mideye baypas' amaliyatlarıyla sağlıklarına kavuşuyor. Sosyal paylaşım sitesinden örgütlenen obezite hastaları, KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gördükleri tedavinin ardından zayıflamaya başlayınca, durumu sorunlarına çözüm bulamayan diğer hastalara iletti. Bunun üzerine son 8 ayda hastaneye başvuran obezite hastaları, KSÜ Cerrahi Tıp Bilimleri ve Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu ve ekibinin cerrahi müdahalesiyle istedikleri kiloya düştü.

20 HASTA 2 TON ZAYIFLADI

Ameliyat sonrası hastalarıyla sürekli iletişimde olan Bülbüloğlu, onları yeni beslenme alışkanlıkları konusunda da özel seminerlerle bilgilendirdi. Hatta hastalarıyla beraber piknik düzenleyen Bülbüloğlu, yaptığı 'tüp mide' ve 'mideye baypas' amaliyatlarıyla obezite hastalarının umudu oldu. Son bir yılda başvuran 20 morbid obezite hastası, yapılan ameliyatın ardından istedikleri kiloya kavuşurken, toplamda 2 ton kilo verdiler. Prof. Dr. Bülbüloğlu, morbid obezitenin, özellikle gelişmiş ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde gittikçe arttığını söyledi. Türkiye'de obezite görülme sıklığının erkeklerde yüzde 21,2, kadınlarda ise yüzde 41,5 olarak tespit edildiğini belirten Bülbüloğlu, bunun 40-69 yaş grubu arasında olduğunu ifade etti.

Uygulama sayısı 250'yi geçti
Obezitenin ana nedenlerinin hormonlar ve genler dışında aşırı derecede yemek ve hareketsizlik olduğunu dile getiren Bülbüloğlu, şunları kaydetti: "Hastalarımıza mideye kelepçe yerine tüp mide ve mideye baypas amaliyatları yöntemini kullandık. Bugüne kadar Türkiye'nin yanı sıra yurt dışından gelen 250'yi aşkın hastaya bu ameliyatı başarıyla uyguladık. Uygulamayla obezite hastalarının yaşam kalitesini ve ortalama yaşam sürelerini yükselttiğimizi düşünüyoruz. Tabi yapılan ameliyatlar tek başına çare değil. Operasyon sonrası beslenme ve psikolojik destek de büyük önem kazanıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KSÜ'nün uyguladığı tedavi 'morbit obez'de umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN