Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aç kalan yırtıcılar şehir merkezinde

Adana'da doğal alanlarında yiyecek sıkıntısı yaşayan yırtıcı kuşlar, şehir merkezine inmek zorunda kaldı. En büyük mağduriyeti, evlerinde güvercin besleyenler yaşıyor

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Adana'da kendi yaşam alanlarında, tarımda kullanılan kimyasalların fare ve yılan gibi hayvanların sayısını azaltmasıyla doğal yiyecek bulmakta sıkıntı yaşayan yırtıcı kuşlar, karınlarını doyurabilmek için şehir merkezine gelmek zorunda kaldı. Ev ve işyerlerinin pencerelerinde görülmeye başlayan özellikle atmaca türü yırtıcı kuşların yaşam mücadelesi, en çok evinde güvercin besleyenleri etkiledi. Orman ve Su İşleri 7'nci Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şubesi yetkilileri, Adanalıları yırtıcı kuşlara zarar vermemeleri, öte yandan evlerine almamaları ve yiyecek vererek kolay beslenmeye alıştırmamaları konusunda uyardı.

FARE VE YILAN AZALDI

Yırtıcı kuşların gıda sorununun en büyük nedeni, geniş arazilerde tarım yapılan Adana'da çiftçilerin kullandığı kimyasal ilaçlar ve gübreler. Tarım bölgelerinde ilaç ve gübreler nedeniyle fare ve yılan gibi hayvanların sayısı azalınca, bunlarla beslenen yırtıcı kuşlar da açlık çekmeye başladı. Yırtıcı kuşların yeni mekanı Adana şehir merkezi oldu. Evlerin ve işyerlerinin çatı ve damlarına yerleşen yırtıcı kuşlar, kendilerine kolay hedef olarak ise güvercinleri seçti. Güvercin meraklılarının damlardaki kafeslerine yönelen kuşlar, evcil güvercinleri av olarak tüketmeye başladı. Değeri on binlerce lirayı bulan evcil güvercinler özellikle atmacalara yemi haline geldi.

HAZIRA ALIŞTIRMAYIN

Orman ve Su İşleri 7'nci Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Orman Mühendisi M. Yüksel Çevirgen, doğal yiyecek bulmakta iyice zorlanan yırtıcıların kente gelmesinin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu söyledi. Çevirgen, doğadaki besin zincirinin bir halkasındaki sorunun, tüm sistemi bozduğunu belirterek, "Onların doğal alanlarını korumak ve geliştirmekten başka çare yok" diye konuştu. Adanalıların yırtıcılara zarar vermemesini isteyen Çevirgen, su ve yemek vermenin de yanlış olduğunu vurguladı. Çevirgen, "Kendi başına beslenmesi gereken yırtıcı kuşlara yemek ve su verirseniz onu kolaya alıştırırsınız. O zaman doğal beslenme yeteneğini kaybeder" dedi. Çevirgen "4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'na göre yaban hayvanlarını evde bulundurmak yasak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aç kalan yırtıcılar şehir merkezinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN