Gaziantep'in başarısı dünyaya örnek olacak

Giriş Tarihi: 8.9.2014

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantepli sanayicinin kazandığı parayı şehrinde yatırıma dönüştürdüğünü açıkladı

Dünya Bankası'nın "Rekabetçi Şehirler Bilgi Tabanı" projesi kapsamında Gaziantep'i dünyanın en rekabetçi 7 şehrinden birisi olarak belirlenmesi dolayısıyla başlattığı incelemeler devam ediyor. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu'nu ziyaret eden Dünya Bankası uzmanları Austin Kilroy ve Joe Kulenovic, Gaziantep'in sanayi hamlesi ve ekonomik büyümesi hakkında bilgi aldı.

DÜNYAYA ÖRNEK OLMALI

Gaziantep'in özellikle son 20-30 yılda kaydettiği ekonomik başarıyı raporlamak istediklerini kaydeden Auistin Kilroy, "Bunu dünyaya duyurmak için sizlerle görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Arzumuz bu başarınızın, sadece Türkiye'de değil dünyadaki diğer şehirlerde de örnek alınmasını mümkün kılmak. Ne oldu da bu başarıyı elde ettiniz" diye konuştu. 1740 yılında Marsilya Limanı kayıtlarında Gaziantep'ten ithal edilmiş dokuma kumaş kayıtları bulunduğuna dikkati çeken Konukoğlu, sanayi altyapısı var olan bir şehrin sanayileşmeye her zaman uygun olduğunu söyledi. Konukoğlu, 1950 yılından sonra Gaziantep'in hızla sanayileşme sürecine girdiğini, 1970'lerde de yeni teknolojiye geçtiğini söyledi.

177 ÜLKEYE İHRACAT

Gaziantepli sanayicinin kazandığı parayı şehrinde yatırıma dönüştürdüğüne vurgu yapan Konukoğlu, Şehirde beyin göçü olmadığının altını çizerek, 1980'li yılların başında eğitimlerini tamamlayan gençlerin Gaziantep'e dönmesiyle de ihracat hamlesi başladığının, pazar ve ürün çeşitliliğini hedef olarak koyduklarını ve bugün 177 ülkeye ihracat yaptıklarının altını çizdi.

REKABET GÜCÜ ARTIYOR

GSO olarak şehrin önünü açmak, sanayicinin rekabet gücünü artırmak için ellerinden gelen çabayı ortaya koyduklarını ve birçok proje yürüttüklerini anlatan Konukoğlu, 5. Organize Sanayi Bölgesi'nde arsa dağıtımını tamamladıklarını, Polateli-Şahinbey OSB çalışmalarının yanı sıra lojistik maliyetini düşürecek ve zaman tasarrufu sağlayacak Dörtyol-Hassa Tünel Projesi'ne devam ettiklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'in başarısı dünyaya örnek olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN