Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 belediyeden yeşile darbe

Giriş Tarihi: 9.9.2014

Çukurova Belediyesi'nin "park yapacağım" demesine rağmen sözünü tutmadığı alanda imar değişikliğine giden Büyükşehir Meclisi, yeşil alan olarak ayrılan yeri spor alanı olarak değiştirdi

Adana'da Çukurova ve Büyükşehir Belediyesi'nin halkın nefes alacağı yeşil alanları çoğaltma yerine yok etmeye yönelik çabaları tepki topluyor. Bilindiği gibi Çukurova Belediyesi eski Başkanı Yıldıray Arıkan, belediye hizmet binası yapmak için Sülüklüpınar'ı tamamen ortadan kaldırmış ve belediye binasını buraya dikmişti. "Yerimiz olmadığı için binayı Sülüklüpınar'a yapmak zorunda kaldık" diyen Arıkan'ın bu iddialarının doğru olmadığı ve ilçe sınırları içerisinde resmi kurum alanının bulunduğu sonradan ortaya çıktı. Bu kez Çukurova Belediyesi, Sülüklüpınar'ı yok etme karşılığında bu alanı yeşil alan olarak değerlendirme kararı aldı. Herkes, Çukurova Belediyesi'nin gösterdiği alana park yapılmasını beklerken, Büyükşehir Belediye Meclisi, burayı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne tahsis etti. Çukurova Belediye Meclisi de bu kararı onaylarsa Sülüklüpınar yok edildiğiyle kalacak, Çukurova halkı yeşil alandan olacak.

"YERİMİZ YOK" YALANI
Çukurova Belediyesi hizmet binasının yapılacağı alanın halkın hafta sonları piknik yaptığı Sülüklüpınar olarak gösterilince kızılca kıyamet kopmuştu. Tepkilere rağmen dönemin belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, "Belediyemiz kiralık binada hizmet veriyor. Modern bir binaya ihtiyacımız var. Buradan başka yapılacak yerde yok" diye açıklama yapmıştı. "Yerimiz yok" diyen Arıkan'ın sözlerinin doğru olmadığı, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 15 Eylül 2010 tarihli oturumunda aldığı kararla ortaya çıktı. Meclis, Sülüklüpınar'ı yeşil alan olmaktan çıkarıp resmi kurum alanı olarak düzenlerken, mer'i (geçerli) nazım imar planında resmi kurum alanı olarak gösterilen 13 dönümlük yeri ise yeşil alan olarak belirledi.

YEŞİL ALAN SÖZÜ TUTULMADI

30 Mart yerel seçimlerinde Belediye Başkanlığı'na seçilen Soner Çetin, Çukurovalılara "yeşil alan" olarak vaat edilen Kireçocağı Mahallesi 7809 pafta 4 nolu parsele (Fazıl Meto Bulvarı üzerinde) ilişkin bir girişimde bulunmazken, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde ilginç bir gelişme yaşandı. Meclis, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün söz konusu alanda 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği talebini görüştü. Yapılan başvuruda yeşil alan olarak anılan alanın spor alanı olarak değiştirilmesi istendi. Bu talep, İmar ve Bayındırlık ile Ulaşım Komisyonu'nda görüşüldükten sonra Meclis'in 8 Temmuz 2014 tarihli oturumunda görüşüldü ve parsel spor alanı olarak değişitrildi. Meclis'e sunulan raporda, Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmeliğin 27 maddesinin aksini belirtmesine rağmen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün yeşil alanın spor alanına dönüştürülmesi teklifi kabul edildi. Yasada "İmar planındaki bir sosyal ve teknik alt yapı alanının kaldırılabilmesi ancak bu tesisin hizmet götürdüğü bölge içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir" denilmesine karşın bu alana eş değer bir alan yaratılmadan değişikliğin yapılmasının yasalara aykırı olduğu öne sürüldü.

GÖZLER ÇUKUROVA'DA

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı kararın ardından gözler Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve Belediye Meclisi'ne çevrildi. Eğer meclis, 1/1000 ölçekli nazım imar planında söz konusu değişikliği uygularsa, Sülüklüpınar'a karşılık olarak ayrılan ve yeşil alan ilan edilen yer spor alanı olacak. Bölgede küçük bir parkın olduğunu ve ihtiyacı karşılamadığını söyleyen vatandaşlar, "Sülüklüpınar'ı elimizden aldılar. Karşılığında da aynı büyüklükte bir yer verileceğini söylediler. Ama görülüyor ki sözler tutulmuyor. Bölge halkı yeşil alandan mahrum bırakılıyor" dedi.

PLAN YAPIMINA AİT ESASLARA DAİR YÖNETMELİK
"Madde 27 (2) - İmar planlarında bulunan sosyal ve teknik alt yapı alanlarının kaldırılması, küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesine dair plan değişiklikleri zorunluluk olmadıkça yapılmaz. Zorunlu hallerde böyle bir değişiklik yapılabilmesi için: 1- İmar planındaki durumu değişecek olan sosyal ve teknik altyapı alanındaki tesisi gerçekleştirecek ilgili yatırımcı Bakanlık ve kuruluşların görüşü alınacaktır. 2- İmar planındaki bir sosyal ve teknik alt yapı alanının kaldırılabilmesi ancak bu tesisin hizmet götürdüğü bölge içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 belediyeden yeşile darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN