Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya etkeni abartılmamalı

Rusya'nın Avrupa'dan yaş meyve-sebze alımını durdurması, Adana çiftçisini heyecanlandırdı. Ancak sektör temsilcileri, narenciye ürünlerinde astronomik fiyat artışlarını beklememek gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 9.9.2014
Uluslararası Lahey Tahkim Mahkemesi'nin petrol devi Yukos'u usulsüz kamulaştırdığı gerekçesiyle 50 milyar dolar ceza kestiği Rusya'nın, tepki olarak Avrupa Birliği ülkelerinden yaş meyve-sebze alımını durdurması, Adana'da tarım sektöründe heyecana yol açtı. Özellikle narenciye üreticileri, yeni sezonda Rusya'nın ürün alımında Türkiye'ye yüklenmesini ve fiyatların tırmanmasını beklerken, sektör temsilcileri yüzde 100 artış gibi hayallere kapılmamak gerektiğini belirtiyor. Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, bu yıl Çukurova'da narenciye rekoltelerinin geçen yılın gerisine düşmediğini, kalitenin de yüksek olduğunu belirtirken, Rusya'yla ilgili beklentilerin ne kadarının gerçekleşeceğinin birkaç hafta sonra belli olacağını söyledi.

RUSYA'YA GİDİNCE ANLAŞILIR

Girmen, "Rusya'da narenciyemiz satışa çıkınca fiyatlar oluşur ve bu da Çukurova çiftçisine yansır. Bundan önce fiyatla ilgili konuşulan her şey sanaldır" dedi. Yüzde 25'lik artışları kendilerinin de beklediğini ancak daha ötesi için hayalperest olmamak gerektiğini kaydeden Girmen, "Özellikle limon ve mandalinada, hele hele yeni cinslerde fiyat artışı olacağı kesin görünüyor. Örneğin geçen yıl kilosu 50 kuruş olan Rize cinsi mandalina bu sezon 65 kuruşu görecektir. Ama portakalda Mısır, Fas, Cezayir gibi güçlü rakiplerimiz Rusya'ya, hem de bizden daha ucuza mal gönderecektir" dedi. Girmen, öte yandan Avrupalı ihracatçıların kendi ülkelerinin ürünlerini 'Türk' markaları altında Ukrayna üzerinden Rusya'ya satmaya çalıştığını duyduklarını, bunun da fiyatları etkileyebileceğini belirtti.

ÇÜRÜYEN LİMON PAHALANDI
Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir de Eylül ortasında Rusya'ya sevkiyatının başlamasını beklediklerini kaydetti. İncefikir, "Kimi zaman fiyat beklentisi çok yüksek rakamlara ulaşsa da birkaç hafta içinde Rusya'daki duruma göre belirginleşecektir" dedi. İncefikir bu arada iç piyasada özellikle limon fiyatlarının aşırı yükselmesinin, geçen yılın ürünündeki sıkıntıdan kaynaklandığını söyledi. İncefikir, "Yatak limonunda ciddi bir çürüme oldu. Bu da fiyatları yükseltti. Bir de kronik olarak ürünün çok el değiştirerek tüketiciye ulaşması gibi sorun var. Dalında 80 kuruşa satılan narenciye, İstanbul'da 5 lirayı bulabiliyor" dedi. İncefikir, marketlerin kira ve işletme giderleri gibi maliyetler ile yüksek kar marjı eklemelerinin de yüksek fiyatta etkili olduğunu kaydetti.

KUZEY AFRİKA ALTERNATİFİ VAR
İspanya ve Yunanistan gibi Avrupa ülkeleri, Rusya'ya en çok mandalina türleri ihraç ediyor. Rusya, portakalda ise son yıllarda daha çok Kuzey Afrika ülkelerinin ürünlerini alıyor. Özellikle Mısır, Türkiye'den ton başına 100-150 dolar daha ucuz portakalı Rusya'ya ihraç ediyor. Bu faktörler dikkate alındığında, Rusya'nın Avrupa'dan alımı durdurmasının Türkiye piyasasına sanıldığı kadar büyük etki yapmaması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya etkeni abartılmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN