Tuba'nın13 yıldır süren mücadelesi

Giriş Tarihi: 9.9.2014

Mersin'de, kızları Tuba'nın (14) sol kolunun, doğumda doktor hatası nedeniyle felç olduğunu öne süren Çelik ailesi, 13 yıldır hukuk mücadelesi veriyor

Mersin'de, bugün 14 yaşında olan kızları Tuba'nın sol kolunun, doğum esnasındaki doktor hatası nedeniyle felç olduğunu öne süren Çelik ailesi, 13 yıldır bitmeyen bir hukuk mücadelesi veriyor. Baba Behyettin Çelik, doktorlara açtıkları davanın artık sonuçlanmasını isterken, Tuba ise "Bir hata yüzünden benim hayatım mahvoldu. Ben bunları hak etmedim. Kolumun iyileşmesini istiyorum dedi.

EVİN 5'İNCİ ÇOCUĞU

Mersin'in merkez Toroslar ilçesi Selçuklar Mahallesi'nde yaşayan Çelik ailesinin hayatı, 5'inci çocukları Tuba'nın 2000 yılındaki doğumuyla altüst oldu. Bugün Toros Devlet Hastanesi olarak hizmet veren o zamanki adıyla SSK Hastanesi'nde dün- yaya gelen Tuba Çelik'in, doğumdan hemen sonra sol kolunun felç olduğu, sağ kolunun da kırıldığı ortaya çıktı. Olayı anlatan baba Behyettin Çelik (48), eşi Melahat'ın (50) saat 16.00 sıralarında doğuma alındığını, ancak doğuma girecek K.K. ile Z.A. adlı doktorların mesai saati bitimine denk geldiği için aralarında tartıştıklarını öne sürdü. Çelik, "SSK Hastanesi'nde doktorlar, çıkış saatine denk geldiği için aceleyle doğum yaptırdılar. Üstelik serum da takmadılar iğne de yapmadılar. Acele ettikleri için çocuğun sağ kolunu kırdılar, sol kolunda da damarı koptu ve o kolu felç oldu" dedi.

'NE HALİN VARSA GÖR'
Doğumdan bir gün sonra doktordan çare istediğini ama doktorun 'Ne halin varsa gör' dediğini de ileri süren Çelik, bunun üzerine bebeği Adana Balcalı Hastanesi'ne götürdüğünü anlatarak, "Çocuğun durumunu orada öğrendim. İki hafta kaldık orada ama hiçbir çare bulunamadı. Oradaki doktorlar sol kolunun kökten gittiğini söylediler. Daha sonra defalarca özel doktora, Devlet Hastanesi'ne, Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdüm ama bir türlü kolu kurtaramadım" diye konuştu. Kızının durumundan doktorları sorumlu tutan baba Çelik, 2001 yılında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe vererek suç duyurusunda bulunduğunu ve avukatı aracılığıyla doğuma giren doktorlar hakkında ceza ve maddi-manevi tazminat olmak üzere iki ayrı dava açtığını kaydetti.

ADALET NEYSE ODUR

Ceza davasında doktorlara cüzi miktarda para cezası verilmesi üzerine, avukatın mahkeme kararına itiraz ettiğini, ancak zaman aşımına uğrayan davanın 5 yıl sonunda düştüğü olayda, mahkeme sürecinde iki kez dosyasının kaybedildiğini de öne süren ve belgeleri yeniden çıkararak mahkemede hakime teslim ettiğini belirten baba Çelik, bugün kızının 14 yaşında olduğunu ve tazminat davasının hala görev uyuşmazlığı gerekçesiyle Mersin 1. İş Mahkemesi, Yargıtay ve İdare Mahkemesi arasında gidip geldiğini aktardı. Çelik, "13 yıldır bu dava devam ediyor. Hatta onların avukatı beni çağırıp barışma da teklif etti ama ben 'Adalet neyse odur' dedim ve kabul etmedim. İş mahkemesi idare mahkemesine, idare mahkemesi iş mahkemesine atıyor ve bu dava 13 yıldır devam ediyor. Ben anlamıyorum neden böyle olduğunu" şeklinde konuştu.

ELEKTRİK VERİYORLAR
Doğum sırasındaki hata nedeniyle sol kolu felç olan Tuba Çelik ise içinde bulunduğu durumu şöyle anlattı: "Sol kolumu hiç tutamıyorum. Bazen ağrı girdiği zaman okula gitmiyorum, derslerimden de geri kalıyorum. Sağ kolum sol koluma göre çok daha iyi, onu kullanabiliyorum ama sağ kolumda da bazen ağrılar oluşuyor. Doktor, bana evde hareket yapmamı, belki gelişme olabileceğini söylüyor. Yapıyorum ve bunu yaparken de çok acıyor ve bu nedenle kaçıyorum evden, yapmak istemiyorum. Acı veriyor vücuduma. Hastaneye giderken beni bir deney faresi gibi kullanıyorlar, koluma elektrik veriyorlar, gelişimi var mı yok mu diye. Ben anlamıyorum, kolumu gördükleri halde bir şey yapmıyorlar, hala inanmıyorlar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuba'nın13 yıldır süren mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN