Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müze kompleksinde mutlu sona doğru

Türkiye ve Ortadoğu'nun en büyük müzesi konumundaki Yeni Adana Müze Kompleksi'nde çalışmalar aralıksız sürüyor

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Eski Milli Mensucat Fabrikası'nın bulunduğu alanda yapımı devam eden ve bünyesinde barındıracağı arkeoloji, kent, tarım, sanayi, etnografya ve çocuk müzeleriyle Ortadoğu'nun en büyük müze kompleksi unvânına sahip olan Yeni Adana Müze Kompleksi'ndeki çalışmalar aralıksız sürüyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada 68 bin 530 metrekarelik alanda kurulacak müze kompleksi için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in destek ve önerilerinin önemine dikkat çekildi.

ÖRNEK MÜZE
Açıklamada, müze kompleksinin içinde, arkeoloji, kent, tarım, sanayi, etnografya ve çocuk müzesi gibi müzelerin yanı sıra konferans, sinema salonları, kafeterya ve oyun alanları gibi sosyal tesislerin de bulunacağı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, Türkiye'de ve dünyada örnek bir müze olacak komplekste ziyaretçilerin, geçmiş uygarlıkların emekleri, düşünceleri ve inançlarına ait eserleri, o dönemlerin yaşam biçimi ve sanatını görebilmesinin yanında sosyal donatılarda keyifli vakit geçirme imkanı da bulabileceği belirtildi. Kompleks kapsamında ilk etapta arkeoloji müzesinin tamamlanarak hizmete gireceğinin belirtildiği açıklamada, depolardan çıkarılarak ziyaretçilerle buluşturulacak eserlerin teşhirinin modern teknoloji kullanılarak yapılacağı, sergileme salonlarında yapılan modern sergileme metotlarıyla ziyaretçilerin geçmişi o an yaşayabileceği ifade edildi.

TARİH HAYAT BULACAK
Türk tarımında önemli bir yere sahip olan Çukurova'daki tarımın serüveninin, Tarım Müzesi'nde, Adana'daki sanayinin gelişiminin ise Sanayi Müzesi'nde ziyaretçilere aktarılacağının dile getirildiği açıklamada, Kent Müzesi'nde kentin geçmişi konusunda bilgiler verilirken, Etnografya Müzesi'nde Adana'nın kültürel birikiminin gözler önüne serileceği, Çocuk Müzesi'nde ise geçmişten günümüze oyuncakların sergileneceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müze kompleksinde mutlu sona doğru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN