Çukurova'dan garip savunma

Giriş Tarihi: 13.9.2014
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, SABAH Güney'in 9 Eylül'de "İki belediyeden yeşile darbe" başlığıyla sayfasına taşıdığı habere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Önceki yönetimin, yer olmasına karşın belediye binası için Sülüklüpınar'ın yaklaşık 13 dönümlük bölümünün yok edilmesini savunan Çetin, "Evet, bu bölge imar planında yeşil alandı, ancak bu bölgede fuhuş yapılıyor, esrar içiliyor, hatta öldürülmüş bir insanın cesedinin atıldığı bölge olarak dikkati çekiyordu. Öyle metruk bir alandı ki Sülüklüpınar, bölgedeki ağaçlar bakımsızlıktan kurumaya yüz tutmuştu" dedi.

KENDİSİYLE ÇELİŞTİ

Açıklamasında İmar Kanunu ve Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği'nin ilgili hükümlerine göre Fazıl Meto Bulvarı üzerindeki resmi kurum alanını plan değişikliği yaparak yeşil alana dönüştürüldüğünü ve Çukurova Belediyesi'nin yeşil alan ürettiğini anımsatan Başkan Çetin, açıklamasının devamında bu alanın yeşil alandan çıkartılıp spor alanına çevrilmesine yeşil ışık yaktığını belirtirken kendisiyle çelişti. Başkan Çetin, "Belediyemiz hizmet binasının bulunduğu alanda, hem belediye hizmet binası hem de park ve oyun alanı kazandırılmıştır" diye konuştu.

SPOR ALANI OLACAK

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından yapılan talep üzerine yeşil alan olarak görülen Fazıl Meto Bulvarı'ndaki alanın tahsis edildiğini açıklayan Çetin, "Gençlik ve Spor Bakanlığı Adana İl Müdürlüğümüz, buraya, bölge halkına hizmet edecek bir tesis yapmak üzere Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına plan değişikliği talebinde bulunmuştur. Bu spor alanı içerisinde, etrafında yeşil alanıyla birlikte bir de yüzme havuzu yapılması planlanmıştır. Özetle, Sülüklüpınar'da yeşil alan yok edilmemiş, hem bu bölgede hem de tahsis edilen yeni alanda ilçe ve bölge halkının yararına yeşil alanlar ve spor tesisleri oluşturulmasının yolu açılmıştır" şeklinde konuştu.

"GARİP AÇIKLAMA"
Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz bir dönem Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı görevini yürüten Murat Çelik, Soner Çetin'in açıklamasını "garip" olarak nitelendirdi. Sülüklüpınar'da yapılan düzenlemelerin "77 bin metrekare alan park olarak korundu" şeklinde değerlendirilemeyeceğini söyleyen Çelik, "Yeni bir yeşil alan yaratılmış gibi bir hava yaratılıyor. Var olan bir alanda düzenleme yapılmış. Bu yapılırken de yaklaşık 13 dönümlük alan betonlaştırılmıştır. Karşılığında da Fazıl Meto Bulvarı'nda yeşil alan gösterilmiştir " dedi.

YASA NE DİYOR?
MEKÂNSAL PLANLAR YAPIM YÖNETMELİĞİ MADDE 26 - (2) İmar planlarında sosyal ve teknik altyapı hizmetlerinin iyileştirilmesi esastır. Yürürlükteki imar planlarında öngörülen sosyal ve teknik altyapı standartlarını düşüren plan değişikliği yapılamaz. (3) İmar planlarında bulunan sosyal ve teknik altyapı alanlarının kaldırılması, küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesine dair plan değişiklikleri zorunluluk olmadıkça yapılmaz. Zorunlu hallerde böyle bir değişiklik yapılabilmesi için: b) İmar planında yer alan yol hariç sosyal ve teknik altyapı alanlarının ve kamuya ait sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılabilmesi veya küçültülmesi ancak bu tesislerin hitap ettiği hizmet etki alanı içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir. Eşdeğer alanın ayrılmasında yüzölçümü ve konum özellikleri korunur. Bu alanların yerinin değiştirilmesinde, mevcut plandaki hizmet etki alanına göre aynı uygulama etabı veya bölge içinde kalması, yaya erişim mesafelerinin dikkate alınması ve yeni tespit edilen alanın tesisin yapılmasına müsait olmasızorunludur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova'dan garip savunma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN