Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akaryakıt hareketleri 24 saat takip edilecek

Bakan Nurettin Canikli, limanlarda petrol taşıyan gemilerin 24 saat izleneceği ve transferlerin anlık olarak takip edileceğini bildirdi

Giriş Tarihi: 14.9.2014
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, petrol taşıyan gemilerin denizdeki platformdan şamandıralara kadar gerçekleşen transferi 24 saat izlenmesine imkan sağlayacak bir mekanizma geliştirdiklerini söyledi. Mersin Limanı'ndan gümrük muhafaza botuna binerek deniz üzerinde incelemelerde bulunan Canikli, ilk olarak akaryakıt istasyonu platformunu, ardından da şamandıra ve Serbest Bölge rıhtımını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

TESPİT GİRİŞTE YAPILMALI

ATAŞ akaryakıt antrepolarında da inceleme yapan Bakan Canikli, yaptığı değerlendirmede, akaryakıtın Türkiye'ye girişi, vergilendirilmesi ve transferini yerinde incelediklerini söyledi. Canikli, akaryakıtın ülkemize ilk girişine dikkat çekerek, "Girişte gerçek tespitin yapılması gerekiyor. O noktadan itibaren hiçbir şekilde sızıntı olmaması gerekiyor. Kayıt dışılık başlarsa hacimli akaryakıtın vergisiz olarak ülkeye girmesi, ciddi anlamda bir gelir kaybı demektir" dedi.

KAYIT DIŞILIK RİSKİ

Denizdeki platform üzerinde petrol transferinin çok önemli olduğunu ve kritik aşamalardan geçtiğini ifade eden Bakan Canikli, "Bu platform üzerinde petrolün pompalanması, tanklara, depolara dağıtılması, oradan tankerler yoluyla akaryakıt istasyonlarına gönderilmesi aşamaları kritik noktalar. O yüzden tüm bunları çok ayrıntılı, ince bir şekilde tespit etmemiz gerekiyor ki herhangi bir 'kayıt dışılık' olmasın" diye konuştu.

MEKANİZMA GELİŞTİRİLECEK
Bakan Canikli, "Teknoloji çok hızlı gelişiyor, bütün imkanlarını kullanacağız. Her illegal oluşum ve çaba için bu geçerli. Bu yüzden incelemeler sırasında, denizdeki platformdan şamandıralara kadar gemilerin petrol transferinin 24 saat izlenmesine imkan sağlayacak bir mekanizma geliştirilmesine karar verdik" şeklinde konuştu. ATAŞ çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Nurettin Canikli'ye genel müdür Berkan Özkan plaket verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaryakıt hareketleri 24 saat takip edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN