Teknik eğitime Avrupa modeli

Giriş Tarihi: 15.9.2014
Adana Valiliği öncülüğünde sürdürülen "Mesleki Eğitimde Kalite Güvencesi Konusunda Farkındalığın Geliştirilmesi" başlıklı proje tamamlandı. Proje kapsamında eğitimci, STK yöneticisi ve bürokratlardan oluşan toplam 40 kişi, Almanya, Avusturya ve Letonya'daki başarılı teknik eğitim uygulamalarını yerinde inceledi. Projenin amacı, bu uygulamaların Adana'da teknik eğitime yönelik çalışma yapan kurumlara örnek olması.

RAPOR HAZIRLANDI

Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi kapsamında gerçekleştirilen projenin ortaklarını Adana Valiliği, Ticaret Borsası, Teknik Eğitim Vakfı Adana Şubesi ve Adana Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) oluşturdu. Proje için Almanya, Avusturya ve Letonya'ya giden kurum temsilcileri ve eğitimciler, birer hafta boyunca bu ülkelerin başarılı olmuş teknik eğitim uygulamaları hakkında eğitim alıp inceleme yaptı. Ziyaretlerin sonucu raporlaştırılıp sonuçlar değerlendirildi.

VERİMLİ GEÇTİ

Proje ortaklarından ABİ- GEM'in Direktörü M. Tolga Yanar, inceledikleri uygulamaların çok çarpıcı ve başarılı olduğunu söyledi. Yanar, "Örneğin Avusturya'da eğitim kurumları, STK'lar, Eğitim Bakanlığı ve İş Kurumu koordineli çalışıyor. Devlet, hangi sektörde hangi mesleğe ve ne kadar ihtiyaç olduğunu açıklıyor, okulların kapasiteleri de buna göre düzenleniyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknik eğitime Avrupa modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN