Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Restorasyon yaparken tarih katledilmeyecek

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, kentteki eserleri restore ederken tarihi katletmeyeceklerini, aslına uygun olarak yenileyeceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 19.9.2014
Kentsel sit ve yenileme alanlarında inceleme yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç "Restorasyon yaparken tarihi katletmeyeceğiz. Güzelleştirme değil aslına uygun tarihi kimliklerine kavuşturacağız" dedi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Demir ile İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürü Fatih Adanır'ın da eşlik ettiği Başkan Erkoç, Demirciler Çarşısı'nın da yapılacak olan yenileme çalışmaları ile tarihi kimliğine kavuşturacaklarını kaydetti.

AMAÇ 'DOĞRU' YAPMAK
Erkoç "Restorasyon çalışmaları tamamlanıp özgün kimliğine kavuşturulduğunda şehrimizin ticareti ve kültür turizmine katkı sağlayacağına inanıyorum. Amaç güzel yapmak değil, doğruyu yaparak kültürü yaşatmak. Bu amaç doğrultusunda Demirciler Çarşısı'nı da tarihi dokuya uygun restore ederek tarihi kimliğine kavuşturacağız" dedi. Başkan Erkoç ve beraberindekiler daha sonra Ekmekçi, Kurtuluş ve Turan mahallelerinde tarihi konakları ve sokak dokularını inceledi. Başkan Erkoç "Ecdadımızın asırlar öncesinde yaptığı bu mekanlar nasıl bizlere kadar ulaşmışsa, bizler de gerekli restorasyon çalışmaları ile onları bizden asırlar sonra gelecek nesillere aktaracağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Restorasyon yaparken tarih katledilmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN