Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın Koza'da ödüller geliyor

Adana 21'inci Altın Koza Film Festivali'nde Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nın ödülleri açıklandı

Giriş Tarihi: 20.9.2014
Bu yıl 21'incisi düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılan Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nın sonuçları açıklandı. Her iki yarışmada 'kurmaca', 'belgesel', 'deneysel', 'canlandırma' ve 'jüri özel' dallarında toplam 10 filme ödül verilecek. Ödüller bu akşam Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde yapılacak Büyük Ödül Töreni'nde sahiplerine teslim edilecek.

GENÇLER YARIŞTI

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nın sonuçlarını açıklayan jüri üyesi Özgül Gürbüz, kurmaca dalında Marmara Üniversitesi'nden Mahmut Telci'nin "Tatmin", belgeselde Selçuk Üniversitesi'nden Mehmet Emre Gül'ün "Benden Önce", deneyselde yine Selçuk Üniversitesi'nden Naci Anıl Konya'nın "O2 (Oksijen), canlandırma dalında Mimar Sinan Üniversitesi'nden Ethem Onur Bilgiç'in "Salkım Söğüt" filmlerinin ödüle değer bulunduğunu söyledi. Özgül Gürbüz, Jüri Özel Ödülü'nün ise Bahçeşehir Üniversitesi'nden Tuna Tetik'e verildiğini belirtti.

KOMŞUYA 2 KISA FİLM ÖDÜLÜ

Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nın sonuçlarını ise jüri üyesi Yeşim Tabak açıkladı. Yeşim Tabak, kurmaca dalında Fransa'dan Lionel Kaplan'ın yönettiği "Lucie'nin Sorunu", belgesel dalında Türkiye'den Turgay Kural'ın "Cibik", deneysel dalında Yunanistan'dan Rinio Dragasaki'nin "Okul Bahçesi", canlandırmada ise Santiago Bou Grasso'nun Arjantin- Fransa ortak yapımı "Baba" filminin ödüle değer görüldüğünü söyledi. Gürbüz, jüri özel ödülünün yine Yunanistan'dan Dimitri Stratakis'in "Ailesi Heyecanlar" filmine verildiğini kaydetti.

ÖĞRENCİLERE 'TELİF' ÜCRETİ
Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nda kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma dallarında en iyi film seçilen çalışmalara 10 biner lira para ödülü verilecek. Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda ise kendi dallarının birincileri 7 bin 500'er lirayla ödüllendirilecek. Ayrıca festivalde gösterilen öğrenci filmlerinin her biri için telif ücreti olarak 500'er lira verilecek. Festival yetkilileri, öğrenci filmlerine telif ödenmesindeki öncelikli amacın, gençlerin telif kavramıyla tanışması olduğunu belirtti.

TÜRKİYE'NİN CANNES'I
Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması jüri üyelerinden Özgül Gürbüz, SABAH Güney'e yaptığı açıklamada Altın Koza Film Festivali'ni "Türkiye'nin Cannes'ı" olarak nitelendirdi. Altın Koza'nın sinema dünyasında çok özel bir yeri olduğunu ve her sinemacının buradan ödül alma hayali kurduğunu belirten Gürbüz, "Altın Koza çok kıymetli bir sinema etkinliği. Dünyada Cannes ne ise Türkiye'de Altın Koza odur. Ben ilk kez Altın Koza'ya katıldım ve bu festivalin ününü sonuna kadar hak ettiğini yakından gördüm. Büyük bir emek var. Ayrıca sinemacılara verdiği destek çok önemli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın Koza'da ödüller geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN