Mersin Limanı'nda işçiler kapıda kaldı

Mersin Limanı'nda genel kargo işini yürüten firmanın sözleşmesini iptal eden işletmeci firma MIP, çalışan 274 işçiyi kapıya koydu

Giriş Tarihi: 20.9.2014
Türkiye'nin en büyük limanlarından biri olan Mersin Limanı'nda ağustos ayından bu yana yaşanan sıkıntılara bir yenisi daha eklendi. Çeşitli iş kollarını taşeron firmalara devreden MIP, genel kargo ve konteyner elleçleme işini verdiği Uğursan Denizcilik firmasıyla olan sözleşmesini ağustos ayında feshedince 274 işçi açıkta kaldı. MIP'nin sözleşme gereği işi feshedilen firmanın çalışanlarına iş ve sosyal güvenlik haklarını sağlaması gerektiğini ileri süren işçiler ise, Mersin Limanı kapısında bekleyişlerini sürdürerek mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

LİMANDA İŞLER YAVAŞLADI
İşçi temsilcisi Mehmet Almış, MIP yönetiminin ihaleyi alan yeni firmayla görüşeceğini ve orada iş başı yapacaklarının bildirildiğini belirterek, "Çözüm üretmiyorlar. İşçiyi bir taşeronun kucağından alıp başka bir taşeronun kucağına veriyorlar" dedi. İhaleyi alan yeni firmanın 274 işçiden 87'sini geri aldığını ancak 187 kişinin liman dışında beklediğini ifade eden Almış, "Bu günlerde liman içinde işlerin yavaşlaması da bu nedenledir. Burada herkes mağdur oluyor. Mükellefler de mağdur oluyor" dedi. Sendikanın sessizliğine bir anlam veremediklerini belirten işçiler, liman yönetiminin ise yeni taşeron firmada çalışma şartı olarak kendilerine verilen ve eski firmayı suçlayan bir evrak imzalamalarını istediğini ileri sürdü.

SUÇLAMAMIZI İSTİYORLAR
İşçi temsilcisi Almış, "Noter kanalıyla iş hakkı fesih edilen firmaya yönelik, 'İzin kullandırılmadı, SSK'mı eksik yatırdı, ücretimi alamadım' gibi suçlamaların yazıldığı tebligat göndermemizi istiyorlar. Şu an işe alınan 87 kişi için de bunlar yaptırıldı" dedi. Çalıştıkları firmaya yönelik böyle bir suçlamayı yapamayacaklarını belirten Almış, "Ne izin, ne maaş ne de tazminat konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Tek istediğimiz iş güvenliği ve sosyal haklarımızın yazılı olduğu bir sözleşme imzalamak" diye konuştu. Yürütmenin durdurulması ve ihalenin iptali için MIP hakkında dava açan Uğursan Denizcilik firması yetkilileri ise dava ile ilgili salı günü sonuç almayı beklediklerini, adalete güvendiklerini ve kamuoyunu aydınlatacak açıklamayı daha sonra yapacaklarını belirttiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Limanı'nda işçiler kapıda kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN