Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet tiyatrosu bu sezon iddialı

Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), 2014-2015 sezonunda hem geleneksel Türk tiyatrosundan bir oyun sahneleyecek, hem de uyuşturucu karşıtı bir oyunu aileler ve gençlerle buluşturacak

Giriş Tarihi: 21.9.2014
Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), bu sezon iki konuya ağırlık verecek. Birincisi, uzun yıllar ADT'de geleneksel Türk tiyatrosu çalışması yapılmadığı için 1916'da Müsahipzade Celal'in yazdığı Macun Hokkası oyununu sahnelemek olacak. ADT ayrıca eski Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan ile Nermin Ertürkmen'in yazdığı ve madde bağımlılığına dikkat çeken "Yarınlara Geç Kalmadan" oyununun dezavantajlı semtlerin aileleriyle buluşturmak olacak. Şimdiye kadar 1919, 1961 ve 1996'da sahnelenen Macun Hokkası'nı, geleneksel Türk tiyatrosu adına uzun yıllar çalışmalar yapmış usta bir tiyatrocu olan Münir Canar yönetiyor. Oyunun prömiyeri 8 Ekim'de yapılacak. Madde bağımlılığı konusunda aileleri uyaran, ebeveynlerle gençlerin ilişkilerine ayna tutan "Yarınlara Geç Kalmadan" oyunu ise 28 Ekim'de izleyiciyle buluşacak. ADT Müdürü Gökhan Doğan, geçen sezon sahnelenmeye başlayan Sevgili Doktor'un devam edeceğini, yine geçen sezonun oyunu Bir İnsan, Bir Ağaç, Bir Köpek eserinin ise turneye çıkacağını belirtti.

ORHAN KEMAL SAHNEDE

2015 yılının, Orhan Kemal'in doğumunun 100'üncü yılı olması nedeniyle usta yazarın "Kardeş Payı" oyununu sahneye koyacaklarını kaydeden Gökhan Doğan, "Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) geçen yıl olduğu gibi bu sezon da bizim sahnemizde gösteri yapacak. Aynı şekilde biz de Mersin'de oyun sahnelemeyi sürdüreceğiz" dedi. Doğan öte yandan, yaz döneminde Sabancı Vakfı'nın ADT'nin salonunu baştan aşağı yenilediğini, yurt dışından getirilen koltukların yerleştirildiğini belirtti. Gökhan Doğan, "Tiyatro sanatının her zaman yanında olan Sabancı Vakfı'na teşekkür borçluyuz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet tiyatrosu bu sezon iddialı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN