Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kavak: Narenciyede ihracat sezonu açıldı

Yıllık 1 milyar doları aşan ekonomik değeri ile bölgemizin önemli sektörlerinden biri olan turunçgillerde hedefin yeni pazarlar bulmak olduğu bildirildi

Giriş Tarihi: 21.9.2014
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde 5 milyon kişinin geçimini sağlayan önemli sektörlerden turunçgillerin 2014- 2015 ihracat sezonunun açıldığını söyledi. Kavak, Narenciye Tanıtım Grubu'nun faaliyete başladığı 2009 yılından bu yana narenciye ihracatının gerek değer, gerekse miktar bazında yüzde 16'lık bir artış gösterdiğini açıkladı.

İHRACAT ARTIYOR
2009 yılında 800 milyon dolar olan narenciye ihracatının 2013 yılında 931 milyon dolara yükseldiğini bildiren Kavak, " Narenciye ihracatımız, Bakanlığımızın desteği, ihracatçılarımızın azim ve kararlılığı ve Narenciye Tanıtım Grubu'nun özverili çalışmaları, yeni pazarlar bulmak ve ülke ihracatımızı artırmak, tarımda modernizasyon için yaptığı inovatif çalışmalar, ar-ge çalışmalarına verdiği büyük önem ve dünyadaki rakiplerimizle rekabet edebilmek adına Narenciyenin bütün aşamalarında teknolojiyi etkin bir şekilde kullanımı sayesinde ciddi mesafeler kat etmiştir" dedi.

HEDEFLER TUTTU

Narenciye Tanıtım Grubu'nun gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarının da etkisiyle hedef olarak belirlenmiş ülkelerin hemen hemen tamamına olan narenciye ihracatında artış gerçekleştiğini vurgulayan Kavak, " Narenciye ihracatımız için belirlenen hedef ülkeler arasında olan ve NTG' nin tanıtım faaliyetlerinde bulunduğu Rusya, Ukrayna, Almanya gibi ülkelerde artışlar gerçekleşmiştir. 2013 yılında dünya genelinde diğer tedarikçi ülkeler ile karşılaştırıldığında ise, ülkemiz narenciye ihracatında üçüncü sırada yer almıştır" diye konuştu.

TANITIM ATAĞI

Narenciye Tanıtım Grubu'nun yurt içindeki fuarların yanı sıra 55 ülkenin katıldığı Akdeniz Mutfak Günleri gibi uluslararası etkinliklerde yer aldığına dikkat çeken Kavak şunları söyledi; "Yurt dışında ise Berlin Fruit Logistica, Iran ve Irak Agro Food, World Food Moscow, Asia Fruit Logistica, Fresh Produce Ukraine gibi prestijli fuarlara katıldığı özel tasarım standlarda gerçekleştirdiği tanıtım aktiviteleriyle dikkatleri Türk narenciyesinin üzerine çekmiştir. Güney Afrika ve Novorossisk İnceleme Seyahati gibi aktivitelerle pazarın stratejik aktörleriyle temaslarda bulunmuştur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kavak: Narenciyede ihracat sezonu açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN