Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova'da neler oluyor?

Giriş Tarihi: 22.9.2014

Çukurova Belediyesi'nin temmuzda yaptığı asfalt ihalesinin yasalara aykırı olduğu ve ihaleye fesat karıştırıldığı öne sürüldü. 2 Ekim'de yapılacak ihaleye de dikkat çekildi

Adana'da 30 Mart seçimlerinden sonra gittiği her yerde dürüstlükten dem vuran, devletin tek kuruşunun takipçisi olacağını, ihalelerin şeffaf ve yasalara uygun yapılacağını söyleyen CHP'li Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in, söylemlerinin aksine davrandığı, yapılan ihalelerde yasaların göz ardı edildiği, ihaleye fesat karıştırıldığı iddia edildi. Ekim ayında yapılacak asfalt ihalesinde aynı yöntemin uygulanıp uygulanmayacağı ise merak konusu.

İHALENİN HİKAYESİ
Çukurova Belediyesi, cadde, sokak ve açık alanların asfaltlanması işinde kullanmak üzere 80 bin ton plent altı sıcak asfalt ve 20 bin ton mıcır alımı ve nakli işini, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 19'uncu maddesine göre açık ihale usulüyle 30 Haziran 2014 günü saat 09.00'da ihaleye çıktı. Şartnameye konulan "İsteklinin kendi malı olan 300 ton/saat kapasiteli asfalt plentine ait belgelerini teklif kapsamında dosyasına sunacak" maddesi, ihaleye girecek firmaların önünü kesti. Uzmanlar, bu büyüklükteki bir asfalt plentine sahip olan firmanın 80 bin tonluk ihale için tesisini Adana'ya kurmayacağı görüşünde birleşti. İhale, şartnamenin uygun olmaması nedeniyle iptal edildi.

YASAYA UYGUN DEĞİL

Yasaya göre, aynı işi tekrar açık ihale usulüyle ihaleye çıkması gereken Çukurova Belediyesi, bu durumu göz ardı edip, alım miktarını 30 bin plent altı sıcak asfalt ve 10 bin ton mıcıra düşürerek ihaleyi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21/B maddesine göre yapmak istedi. 11 Temmuz 2014 günü yapılan ihale, yeterli rekabet şartlarının oluşmaması nedeniyle iptal edildi. İhaleyi yapmakta kararlı olan Çukurova Belediyesi, aynı ihaleyi 16 Temmuz 2014 günü tekrarladı ve ihale yasasının 21/B maddesine göre, HEM Grup Oto Kiralama, Temizlik, Mühendislik, İnşaat, Taşımacılık, Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi'ne pazarlık usulü ile 4 milyon 144 bin liraya ihale etti.

NE DOĞAL AFET NE BAŞKA ŞEY

Belediyenin yasaları hiçe sayan tavrının altında başka şeyler yattığını öne süren uzmanlar, "4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21/B maddesi şöyle der: Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülmeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması. Şimdi bakıldığında Çukurova'da ne doğal afet oldu, ne de başka bir tabiat olayı mevcut. Başkan Soner Çetin, yasal olmayan bir şekilde ihaleyi pazarlık usulü ile yapmış, rekabet şartlarını ortadan kaldırmış ve ilgili firmaya ihale etmiş. Çünkü şartnameye koyduğu 300 ton/saat asfalt plenti sahibi olma koşulu bunun göstergesi" dedi.

EKİMDE BİR İHALE DAHA VAR
Çukurova Belediyesi 2 Ekim 2014 günü bir ihaleye daha çıkıyor. Bu kez 50 bin ton plent altı sıcak asfalt ve 40 bin ton mıcır alımı ve nakli için hazırlanan şartnamede yine, o rekabet ortamını ortadan kaldıran 300 ton/saat kapasiteli asfalt plenti sahibi olma koşulu yer aldı. Çukurova Belediyesi'nin yasalara uygun hareket etmediğini ve bu ihalenin de kesinlikle iptal edileceğinin altını çizen uzmanlar, "Yapılan işler kesinlikle kanunsuz. Hukukçu bir başkanın ısrarla uygun şartname hazırlamamasının arkasında ne yattığını en iyi kendisi açıklar" iddiasında bulunarak şöyle dedi:

NİYETİ İHALE YAPMAMAK
"Çukurova Belediyesi tarafından hazırlanan açık ihale usulü şartnamesinde isteklilerden kendi malı 300 ton/saat kapasiteli asfalt plenti istenmiştir. Bir kere 300 ton/saat kapasiteli bir asfalt üretim tesisi çok büyük karayolu asfalt işi yapımında istenebilir. Çünkü belediyenin istediği yıllık 80 bin asfalt. Oysa 300 ton/saat kapasiteli bir tesis 10 saat çalışsa bir günde 3 bin ton üretim yapar. Ayda 26 gün çalışsa 78 bin ton, yılda ise 936 bin ton asfalt üretir. Vardiyalı çalıştığında bu rakam iki katına çıkar. Ayrıca hiçbir firma 80 bin ton asfalt için 300 ton/saat kapasiteli bir tesisi getirip belediye yol şantiyesine 50 kilometre mesafeye kurmaz. Burada açıkça anlaşılıyor ki, belediyenin niyeti bu ihaleyi yapamayarak yine pazarlık usulü yönteme başvurmak"

REKABET OLMALI

2 Ekim günü yapılacak ihalede de aynı durumun yaşanacağını, şartnamenin uygun olmaması nedeniyle ihalenin iptal edileceğini öne süren uzmanlar, "Belediye, 50 bin ton asfalt, 20 bin ton mıcır için 4734 sayılı kanunun 19'uncu maddesine göre açık ihale yapacak. Yine rekabeti engelleyecek şekilde 300 ton/ saat asfalt üretim tesisi istemiş. Buradan da anlaşılacağı gibi bu ihalede yasal olmayan yollarla adrese teslim yapılacak. 300 ton yerine 120 ton/ saatlik kendi malı veya taahhüt istenmiş olsa hem rekabet sağlanacak, hem de kamu kaynağı daha verimli kullanılacak. Belediye Başkanı Soner Çetin'in, hukukçu olmasına rağmen yasaları böylesine hiçe sayması anlaşılır gibi değil" iddiasında bulundu.

"BİZ İPTAL ETTİK"
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, "İhaleyi 3-4 firmanın itirazı üzerine biz iptal ettik. 21/B'ye göre yapıldığı doğru ama bunun nedeni, asfaltın en sıcak günlerde dökülmesi gerektiğidir. Yollarla ilgili çok şikayet almıştık. Sıcak havayı kaçırmamak için bir kısmını pazarlık usulü aldık ki firma yüzde 30 kırım yaptı. Belediyenin bir zararı olmamıştır. Geri kalan kısım için 2 Ekim'de açık ihale yapılacak. Biz dürüst belediyecilik anlayışını Adana'ya yerleştireceğiz. Birilerinin bundan rahatsız olması, doğru yolda olduğumuzu gösterir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova'da neler oluyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN